Per 48 valandas užgimusi lietuvių idėja kovai su Covid-19

%2020 %09 %29


article Universo

Kol dalis Lietuvos kalba apie ligonines užklupusius iššūkius, tarptautinė komanda per 48 valandas pasiūlė Lietuvai sprendimo idėją, siūlančią iki 99 proc. efektyvumu neutralizuoti daugumą žinomų virusų.

Siekdami pralenkti iki šiol tarp sveikatos specialistų dažniausiai naudojamo N95 respiratoriaus efektyvumą, inžinierių, fizikų ir produkto vystymo specialistų komanda į pagalbą pasitelkė ultravioletinius spindulius. To pasekmėje, netrukdant kvėpavimui bei nesukeliant papildomų kliūčių oro srautui, sprendimu siekiama sunaikinti Covid-19 ar bet kurį kitą pavojingą virusą, plintantį oro – lašeliniu būdu.

Labiausiai pažeidžiama grupė – medikai, bandydami kompensuoti apsaugų deficitą, yra priversti pakartotinai dėvėti vienkartines, o dažnais atvejais –naudoti ir namų sąlygomis pasigamintas kaukes. Žvelgiant į Ispanijos pavyzdį, kurio panašumų aptinkame ir Lietuvos ligoninėse, iš visų patvirtintų Covid-19 atvejų net 14 proc. sudaro sveikatos specialistai, kurie pradeda kelti grėsmę tiek reguliariems ligoninės pacientams, tiek drauge dirbančiam medikų kolektyvui.

Viename 2014 metais atliktame tyrime buvo išsiaiškinta, jog įprastų medicininių kaukių efektyvumas yra 40 proc., medvilnių kaukių – 30 proc., o didžiausias – 95 proc. efektyvumas buvo priskiriamas N95 kvėpavimo respiratoriams.

Suvokdami problemą, inžinieriaus Donato Puodžiuko, fizikų Jono Klimantavičiaus ir Dariaus Kančio bei projektų vadovo Adomo Klimanto vedama komanda kovo 20-22 dienomis vykusio „Hack the Crisis“ nuotolinio hakatono metu sugalvojo sprendimą UVIRESO – antivirusinę kvėpavimo kaukę, kurioje oro valymui naudojami ultravioletiniai spinduliai.

“Mūsų techninis sprendimas yra paremtas per daugelį metų atliktais moksliniais tyrimais, kuriuose eksperimentai buvo atliekami su įvairiais virusais, kurie savo struktūra buvo artimi COVID-19 struktūrai,“ – įvardina idėjos iniciatorius Jonas Klimantavičius.

„Didžiausią jaudulį kelia galimybė žmonijai pasiūlyti ką nors efektyvaus ir naudingo, kas galėtų padėti šiuo įtemptu ir visiems nelengvu laikotarpiu. Esminė mūsų komandos motyvacija vystyti ultravioletinį respiratorių iki jo patekimo į rinką yra jausmas, kad taip prisidedame prie žmonių apsaugojimo ir gyvybių gelbėjimo. Mus jungia didelis noras padėti spręsti sveikatos priežiūros sistemą užgriuvusias problemas, “ – mintimis dalinosi projekto vadovas Adomas Klimantas.

Įvertinta kaip viena geriausių hakatono laimėtojų, komanda buvo apdovanota asmeniniu Vlado Lašo ir specialiuoju prekinio ženklo INVENTSHIP įsteigtais prizais.

https://www.nytimes.com/2020/03/24/world/europe/coronavirus-europe-covid-19.html
http://aaqr.org/files/article/668/36_AAQR-13-06-OA-0201_991-1002.pdf

Šaltinis www.uvireso.com

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: [email protected]
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt