Čilės jūrų gėrybės ieško kelio į Europą

2024 04 18


20240417 142807 1 558

Balandžio 17  Klaipėdoje  įvyko Lietuvos ir Čilės akvakultūros verslo atstovų susitikimas. Čilės Respublikos ambasados Lenkijoje  eksporto skatinimo generalinis direktoratas „ProChile“ balandžio 17-25 dienomis organizavo Čilės akvakultūros eksportuotojų verslo misiją „Europos jūrų produktų maršrutas 2024: Lietuva, Lenkija, Turkija“.  Pirmasis misijos renginys įvyko Lietuvos uostamiestyje Klaipėdoje, kurį bendradarbiaudamas su  Čilės ambasada, organizavo tarptautinis verslo ir mokslo  žurnalas JŪRA MEER SEA.  Renginio partneris Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmai.

Eksporto skatinimo generalinio direktorato „ProChile“ direktorė Kataržyna Kazmierska pristatė verslo misijos tikslus Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Ji pabrėžė, kad Čilei būdinga plati 6 435 km pakrantė, švarūs vandenys ir didelė puikios maistinės vertės jūros išteklių įvairovė. Šaltuose Ramiojo vandenyno pietų vandenyse gausu akvakultūros, pramoninės žvejybos ir šio amato puoselėjimo išteklių.

2022 m. Čilės žuvininkystės ir akvakultūros produktų eksportas siekė 8 826 mln. JAV dolerių, t. y. 24,7 proc. daugiau nei ankstesniais metais. Pagrindiniai produktai buvo lašišos ir upėtakiai, žuvų miltai, skumbrės, midijos, žuvų taukai ir dumbliai. Pagrindinė paskirties rinka buvo Šiaurės Amerika, kurioje pirmavo JAV, po jų sekė Azija, kurioje pagrindinė šalis gavėja buvo Japonija, ir Pietų Amerika, kurioje pagrindinė šalis gavėja buvo Brazilija. 

Eksportas į Europą 2022 m. siekė 1 079 mln. JAV dolerių, t. y. 12,5 proc. daugiau nei 2021 m. Lenkija išsiskiria kaip devintoji paskirties šalis, į kurią buvo eksportuota prekių už 33 mln. dolerių.

Šiandien Čilė yra pirmaujanti pasaulyje šaldytų lašišų ir upėtakių filė, taip pat atlantinių skumbrių ir midijų eksportuotoja.

Čilės pramonei būdingi griežti reglamentiniai įsipareigojimai: tvarumas, kvotos ir laikini draudimai, atsekamumas nuo kilmės iki paskirties vietos, sertifikuota pramonė ir nuolatiniai moksliniai tyrimai, taip pat aukščiausi sanitariniai standartai visame pasaulyje. 

Pramoninėje žvejyboje daugiausia dėmesio skiriama tvarumui – dvylika žvejybos sektorių sertifikuoti pagal griežtus Jūrų valdymo tarybos (angl. MSC – Marine Stewardship Council) ir „Marin Trust“ standartus. Čilės žuvininkystės sektorius rengia švarios gamybos susitarimus energijos vartojimo efektyvumo ir atliekų srityse, ypač plastiko mažinimo, nebenaudojamų žvejybos tinklų perdirbimo programą, paplūdimių ir jūros dugno valymo, laikosi žvejybos draudimo sezonų ir net papildomo savanoriško žvejybos draudimo, kai dėl jos pačios stebėsenos nustatoma tokia būtinybė, remia ir skatina mokslo plėtrą ir neteisėtos žvejybos panaikinimą.

Žurnalo JŪRA MEER SEA leidėja Zita Tallat-Kelpšaitė papasakojo, kad  bendradarbiavimas su Čilės ambasada prasidėjo pernai nuo „ProChile“ informacijos žurnalo portale ir  didelio susidomėjimo sulaukusio straipsnio  š.m. pirmajame žurnalo numeryje.

 Nors  Čilės eksportuotai jau ne vienerius metus  bendradarbiauja su  Lietuvos importuotojais, atsiranda vis naujų kompanijų, siekiančių ateiti į rinką, kurioje gana populiari ir vertinama geros kokybės jūrų gėrybių produkcija.

Keturios Čilės  jūrų gėrybes eksportuojančios įmonės: „Granja Marina Tornagaleones SA”, “Inversiones Los Alerces SPA”, “Multi X.S.A”, “ ST. Andrews Smoky Delicacies”  dvišaliuose (B2B) susitikimuose su  Lietuvos importuotojais aptarė Čilės akvakultūros verslo plėtros ir investavimo galimybes Lietuvoje. 

Šiomis galimybėmis susidomėjo bendrovės: „OJ Partners“, „Lestena“, „Gonas“, „Akvavitus“ „ICECO žuvis“, „Nurminen Maritime“, „Mikata“. Jas atstovavę  dešimt susitikimo dalyvių teigė, kad liko patenkinti  rezultatais ir mato tolesnio  bendradarbiavimo perspektyvas.

 Antrasis misijos susitikimas vyksta balandžio 19 d. Lenkijos uostamiestyje Gdanske, kur Čilės eksportuotojai susitinka su potencialiais importuotojais ir tiekimo grandinės dalyviais. Tą pačią dieną kita misijos dalyvių grupė  Stambule susitinka su Turkijos importuotojais ir Čilės  Respublikos ambasadoriumi Turkijoje.

Balandžio 22-25 dienomis didelė grupė Čilės  akvakultūros verslo kompanijų dalyvauja tarptautinėje parodoje „Seafood Expo Global 2024“ Ispanijos  mieste  Barselonoje. 

Šią parodą ketina aplankyti ir nemažai Lietuvos kompanijų.

20240417 121229 1 558

20240417 125251 558
JŪRA MEER SEA nuotraukos iš susitikimo  Klaipėdoje.

Source, www.jura.lt

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt