Ištapytas traukinio vagonas papuošė Vilniaus stoties rajoną: menininkai kviečia grįžti į gamtą

2020 12 07


400 article Goda MargirisŠią vasarą vykęs konkursas, kvietęs menininkus kurti ateities traukinio vizualinę idėją, pasiekė kulminaciją – dienos šviesą išvydo menininkų ištapytas traukinio vagonas. Konkursą laimėjusi jaunosios kartos kūrėjų tapytojos Godos Lukaitės ir skulptoriaus Margirio Bužinsko sukurta idėja „Ekspresas: atgal į gamtą“ kviečia į ateities traukinį pažvelgti ne kaip į technologinės pažangos atributą, o kaip į transporto priemonę, primenančią apie gamtos tausojimą.

„Idėja atiduoti mūsų veikloje nebenaudojamą vagoną į menininkų rankas – ne naujiena Vilniaus stoties rajonui, kuris jau keletą pastarųjų metų keičia savo veidą ir tampa vieta, atvira kūrybai, patrauklia erdve miesto gyventojams ir svečiams. Šis konkursas – dar vienas žingsnelis rajono pokyčių link, o tuo pačiu galimybė palaikyti menininkus sudarant galimybes jiems įgyvendinti savo idėjas dar neatrastose erdvėse“, – apie konkursą, kuris yra „Lietuvos geležinkelių“ projekto „Vilnius Connect“ dalis, sako įmonės generalinis direktorius Mantas Bartuška.

Iš viso konkurse buvo vertinamos 17 idėjų, o nugalėtoją rinko „Facebook“ socialiniame tinkle balsavę gyventojai bei komisija, kurią sudarė Geležinkelių muziejaus vadovė Vitalija Lapėnienė, „Vilnius Connect“ projekto atstovė Julija Abromavičienė, Geležinkelių entuziastų bendruomenės narys Robertas Šalčiūnas, architektas ir muzikantas Algirdas Kaušpėdas bei menininkė ir „Ideas Block“ kūrybinės erdvės įkūrėja Liucija Dervinytė. Tiek balsavusiųjų, tiek komisijos nuomonės dėl nugalėtojo sutapo.

Viena iš laimėjusios idėjos autorių G. Lukaitė sako, kad toks įvertinimas jai yra labai svarbus. „Toks jau menininko kelias, kad mažais žingsneliais eini į priekį, dalyvauji vis kažkur, vis didesniuose konkursuose, vedančiuose didesnio pripažinimo link. Kiekvieną galimybę labai vertiname ir džiaugiamės, o šį kartą kurti ant traukinio mums abiem buvo labai įdomi patirtis“, – teigia G. Lukaitė, savo rankomis ištapiusi vagoną.

Pasak menininkės, idėja piešinį ant traukinio dedikuoti gamtai kilo natūraliai. „Idėja gimė iš meilės gamtai. Mes patys itin daug laiko praleidžiame gamtoje, mūsų abiejų kūryba susijusi su ja, taigi ir mintis ant traukinio vagono pavaizduoti magišką gamtovaizdį atėjo savaime. Nors užduotis buvo sukurti ateities traukinį, bet mes kviečiame ateityje atsigręžti į gamtos saugojimą“, – mintimis dalijasi G. Lukaitė. Lukaitės teigimu, ši idėja taip pat siejasi su ekologija, mat traukiniai yra viena iš švariausių ir mažiausiai anglies dvideginio į aplinką išmetančių transporto priemonių.

„Godos ir Margirio idėja glaudžiai siejasi su mūsų įmonės vertybėmis ir filosofija, o šiandien, pasauliui kovojant su klimato kaitos padariniais, aplinkosaugos klausimai yra svarbūs kiekvienam sektoriui“, – priduria M. Bartuška.

Tapytojos G. Lukaitės ir skulptoriaus M. Bužinsko duetas prie bendrų projektų dirba jau kurį laiką: Kauno rajone esančiame Kamšos draustinyje po projekto „Kaunas 2022“ vėliava drauge ištapė pastotę, o šiuo kalėdiniu laikotarpiu planuoja sukurti instaliaciją Merkinėje. „Po vieną esame skirtingų sričių menininkai, tačiau būtent bendruose projektuose gimsta graži tapybos ir skulptūros draugystė“, – atskleidžia G. Lukaitė.

Gyvai apžiūrėti menininkų kurtą vagoną bus galima Geležinkelių muziejaus lauko ekspozicijoje. Dėl epidemiologinės situacijos bei visuotinio karantino lauko ekspozicija šiuo metu uždaryta.

558 article vagonas fullres 018

Šaltinis www.litrail.lt

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: [email protected]
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt