Dešimtmečio ženklai JAE

Sausio 31 d. Dubajuje atidarytas pagrindinis pasaulinės parodos EXPO 2020 statinys „Al Wasl Plaza“.
Atidarydami šį statinį, kuris atkartoja dykumos smėlynuose archeologų atrastą 4000 metų senumo žiedo formą, Jungtinių Arabų Emyratų šeichai Mohammedas bin Rashidas ir Mohammedas bin Zayedas pavadino ją „plakančia Dubajaus širdimi“, aplink kurią susiburs ir pusę metų bendraus pasaulio atstovai iš 192 šalių.
Viena iš šių šalių yra Lietuva, kurios dalyvavimą pasaulinėse parodose organizuoja Aplinkos ministerija. Lietuva jau pradėjo savo paviljono statybą.
Apie tai, kaip vyksta pasiruošimas parodai, kurios tema „Sujunkime protus, kurkime ateitį“, kalbamės su Lietuvos paviljono pasaulinėje parodoje EXPO 2020 generaliniu komisaru Romu JANKAUSKU.

Pone Jankauskai, iki parodos atidarymo liko vos aštuoni mėnesiai. Neseniai lankėtės Dubajuje. Kokie įspūdžiai? Kaip šiuo metu atrodo parodos miestelis? Kokie pokyčiai matosi nuo to laiko, kai pernai spalio 20 d. JAE iškilmingai ir trankiai šventė „One year to go“?
Parodos teritorijoje tik dar daugiau kranų, buldozerių, darbininkų ir statybinių dulkių. Bet ir parodos kontūrai vis labiau ryškėja: vieni jau dengia stogus (pvz., suomiai), mūsų parodos kaimynai slovėnai bei švedai, kaip ir mes, kloja pamatus, bene arčiausiai pabaigos pačių parodos organizatorių statomi objektai, jau minėtas „Al Wasl Plaza“ statinys, teminiai paviljonai, EXPO kaimelis.

Dubajuje dalyvavote parodos komisarų kolegijos valdančiojo komiteto (angl. Steering Committee), kurio nariu jau esate išrinktas ketvirtą kartą, o ankstesnėje EXPO parodoje 2017 m. tokiam komitetui netgi vadovavote, susitikime. Kokie klausimai šiuo metu aktualūs pasaulinės parodos organizatoriams? Ar Pasaulinės sveikatos organizacijos paskelbta ekstremali situacija dėl koronaviruso grėsmės turės įtakos šio renginio organizavimui?
Šioje parodoje jūsų paminėtam komitetui pirmininkauja mano kolega iš Šveicarijos. Komitetą sudaro atstovai iš maždaug trisdešimties valstybių, iš Europos į šį komitetą, be mūsų ir jau minėtos Šveicarijos, dar yra išrinkti atstovai iš Čekijos, Suomijos, Prancūzijos, Italijos, Olandijos, Serbijos ir Jungtinės Karalystės. Dauguma klausimų kartojasi kiekvienoje parodoje: logistika, eilės prie paviljonų, komercinė veikla, ypatingų svečių (VIP) priėmimas, darbo ir gyvenimo parodoje sąlygos (EXPO kaimelis), pagalba finansiškai remiamiems dalyviams ir pan. Tačiau esama ir specifinių, tik šiai parodai būdingų klausimų. Vienas tokių, ypač po sausio mėnesio incidentų Irake ir Irane, dalyvių saugumas šiame gana jautriame regione. Komiteto posėdyje dalyvavęs pasaulinės parodos EXPO 2020 generalinis komisaras, Jungtinių Arabų Emyratų tolerancijos ministras, šeichas Nahayanas bin Mabarakas Al Nahayanas patikino, kad Dubajus yra tikrai saugus ir jokių karinių ar politinių grėsmių parodai tikrai nekils. Tai neformaliuose pokalbiuose labai aiškiai tvirtino ir kiti parodos organizatoriai. Kas kita natūralios grėsmės, kad ir visą pasaulį drebinantis koronaviruso protrūkis. Pavyzdžiui, ir į šį posėdį dėl atšauktų skrydžių negalėjo atvykti Kinijos paviljono komisaras, o šalys, kurioms įrangą ar medžiagas paviljonų statybai tiekia ši šalis, taip pat jau susidūrė su atidėtais pristatymais. Parodos organizatoriai imasi visų reikalingų atsargumo priemonių, tačiau šiandien absoliučių garantijų dėl galimų pasekmių dar negali duoti niekas. Pačiu blogiausiu atveju tai gali sumažinti parodos lankytojų ar net dalyvių skaičių, tačiau mažesnių ar didesnių sunkumų organizuojant globalinį renginį iškildavo ir anksčiau (pvz., ugnikalnio išsiveržimas Islandijoje buvo sukėlęs nemažai problemų ruošiantis pasaulinei parodai Šanchajuje 2010 m. Belieka ruoštis viskam ir tikėtis geriausio.

Minint vienerių metų iki EXPO 2020 parodos pradžios šventę, buvo iškilmingai įbesti kastuvai Lietuvos paviljono teritorijoje pažymint statybų pradžią. Kas šioje statybvietėje nuveikta nuo to laiko?
Pačioje statybvietėje dar laukia daug darbų. Kaip jau minėjau, čia dabar, kaip ir kaimyniniuose slovėnų ar švedų sklypuose, dar tik klojami pamatai, tačiau intensyvūs darbai vyksta ir kitur: užsakytos ir gaminamos metalinės konstrukcijos, komplektuojamos statybinės medžiagos ir įranga, medinė paviljono dalis pradėta gaminti Lietuvos įmonėje „Jūrės medis“, o saulės baterijos – įmonėje „Solitek“. Lietuviška baldų įmonė „Narbutas“ pradeda gaminti paviljonui reikalingus baldus. Beje, sėkmė aplankė ir kitą Lietuvos baldų įmonę „Dominari“ – kaip sužinojome iš parodos organizatorių, ji laimėjo užsakymą tiekti baldus EXPO kaimeliui.
Be pastato, žinoma rūpinamės ir dalyvavimo „minkštąja dalimi“: paskelbtas pagrindinės ekspozicijų salės koncepcijos konkursas, vyksta kavinės ir suvenyrų parduotuvės operatoriaus atranka, paskelbtas paviljono gidų konkursas, planuojamas kultūrinės ir dalykinės programos renginių kalendorius.

Pernai JAE pradėjo veikti Lietuvos Respublikos ambasada. Be kitų tikslų, jos uždavinys – aktyviai įsijungti į Lietuvos pasirengimą dalyvauti pasaulinėje EXPO 2020 parodoje. Kaip vyksta bendradarbiavimas su naujai įkurta ambasada?
Labai malonu ir reikšminga, kad kartu su dalyvavimu pasaulinėje parodoje EXPO 2020 Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, sutapo ir Lietuvos ambasados įsteigimas šioje šalyje. Ambasada jau baigė įsikurti jaukiame pastate Abu Dabyje maždaug už 130 km nuo parodos vietos. Pirmajai vyno taurei JAE lietuvių bendruomenės atstovus į naująją ambasadą nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Edminas Bagdonas pakvietė jau Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse, o minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį, Kovo 11-osios išvakarėse, čia turėtų apsilankyti mūsų šalies užsienio reikalų ministras ir visi su ambasados atidarymu susiję reikalai jau baigsis bei prasidės kasdienis darbas. Nors ambasada, kaip ir pridera, įsikūrė šalies sostinėje, akivaizdu, kad pusę metų, kol vyks pasaulinė paroda, visi keliai iš čia ves į Dubajų, kuris tuo metu taps tarsi antrąja JAE sostine. Kartu su ambasadoriumi jau svarstome, kaip bus minima Lietuvos nacionalinė diena pasaulinėje parodoje Dubajuje, kur ją numatyta surengti 2021 m. kovo 11 d., kokie ir kada galimi vyriausybiniai ir verslo vizitai, kultūros ir mokslo renginiai.

Dėkojame už pokalbį.

Kalbėjosi Zita Tallat-Kelpšaitė

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: [email protected]
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt