TIR tranzito sistema jau Saudo Arabijos Karalystėje

Bendradarbiaujant nacionalinėms garantinėms asociacijoms, muitinėms ir Tarptautinei kelių transporto sąjungai (angl. International Road Transport Union – IRU), sėkmingai užbaigta TIR transporto operacija iš Dubajaus (Jungtinių Arabų Emyratų) į Amaną (Jordanija) per Saudo Arabijos Karalystę. Ši istorinė akimirka – tai naujos kelionės pradžia: Persijos įlankos transporto ir logistikos operatoriams suteikiamas svarbus sienų kirtimo procedūrų sprendimas. TIR sistema padėjo sutrumpinti įprastą septynių dienų

kelionę iki vos keturių.
„TIR procedūrų pritaikymas Karalystėje pažymi svarbų Saudo Arabijos muitinių žingsnį link muitinių tranzito procedūrų tarp TIR šalių suderinimo ir supaprastinimo. TIR sumažins transporto išlaidas bei vilkikų laukimo laiką ir palengvins Karalystėje vykdomą tranzitą, o tai maksimaliai padidins šio sektoriaus pranašumus ir patrauklumą investicijoms, – sakė Saudo Arabijos muitinių vadovas J. E. Ahmed Al Hakbani. – Vienas pagrindinių vizijos 2030-iesiems tikslų – padaryti Saudo Arabijos Karalystę logistikos centru, jungiančiu Aziją, Afriką ir Europą. Šio tikslo bus siekiama priimant tarptautinius standartus, tokius kaip TIR konvencija.“
Karalystės transporto ir logistikos įmonės gali pasinaudoti šiais TIR privalumais:
•    sutaupytas laikas naudojantis elektronine išankstinės deklaracijos sistema, kuri sutrumpina laukimo laiką prie Saudo Arabijos sienos maždaug šešiomis valandomis;
•    vienas bendras viso maršruto garantinis dokumentas, nurodytas naudojant TIR knygelę;
•    pašalintas muitinės mokesčių ir muitų depozitų poreikis naudojant TIR tarptautinę garantijų grandinę;
•    muitinės patvirtinti saugūs krovinių skyriai;
•    naudojant TIR Saudo Arabijoje galima naudoti dengtus transporto skyrius (keičiamus kėbulus).
„Stebima transporto sėkmė parodė labai stiprią TIR naudojimo naudą ir dar kartą įrodo TIR galimybes apjungti šalis bei skatinti prekybą. Panašių TIR koridorių įtvirtinimas visuose Viduriniuosiuose Rytuose gali tapti prekių transportavimo šiame regione revoliucija“, – pastebėjo IRU generalinis sekretorius Umberto de Pretto.

Saudo Arabija turi ilgalaikį planą sumažinti ekonomikos priklausomybę nuo naftos ir valstybės skatinant investicijas į privatų sektorių. Tai yra šalies ilgalaikės vizijos 2030-iesiems dalis. Iš esmės tai sustiprinta forma tęsiama šalyje jau kelis dešimtmečius taikoma politika. Ji davė naudos auginant su nafta nesusijusią sritį. Vizija 2030-iesiems reiškia ir tam tikrą socialinę liberalizaciją siekiant auginti pramogų ir turizmo industriją bei imtis reformų švietimo sistemoje, kurią paprastai tvirtai valdo Saudo Arabijos dvasininkija. Sėkmės atveju, tai pakeistų politinius, socialinius ir ekonominius santykius tarp valstybės ir jos piliečių.

Tarptautinė kelių transporto sąjunga (IRU) – tai pasaulinė kelių transporto organizacija, skatinanti ekonominį augimą, gerovę ir saugumą užtikrinant tvarų žmonių ir prekių judėjimą. Atstovaudama daugiau nei 3,5 mln. įmonių, teikiančių mobilumo ir logistikos paslaugas daugiau nei 100 šalių, IRU ieško sprendimų palengvinti pasaulio judėjimą.

TIR – tai visame pasaulyje taikoma tarptautinė muitinių tranzito ir garantijų sistema, kurią 1948 m. sukūrė IRU, administruojanti ją JT paskyrimu nuo 1949 m.
Šiandien TIR naudojasi daugiau nei 70 šalių, o kiekvienais metais daugiau nei 10 000 transporto ir logistikos įmonių bei 80 000 vilkikų, kurie kiekvieną mėnesį naudojasi šia sistema visame pasaulyje, išduodama apie milijoną TIR knygelių.
TIR knygeles naudojantys vilkikai nuo kelionės pradžios iki galo naudojasi vienintele tarptautine garantija, kuri taikoma net intermodaliniam transportui. Tai lengvas, saugus ir patikimas prekių judėjimo per sienas būdas, nepriklausomai nuo to, ar jos juda tarp kaimyninių šalių ar daug sudėtingesniais tarptautiniais maršrutais.

Parengta pagal IRU informaciją

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: [email protected]
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt