IŠSKIRTINIS INTERVIU. Artūras Razbadauskas: „Nobelio premijų vertus darbus atlieka talentingų mokslininkų komandos“

 

Pokalbį apie skirtingų šalių ir kultūrų bendradarbiavimą, verslo ir mokslo sinergiją, kurį optimistiškai plėtoja Kazachstano nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Viktoras Temirbajevas, tęsiame su Klaipėdos universiteto rektoriumi, profesoriumi, dr. Artūru RAZBADAUSKU.

Ir darome tai neatsitiktinai. Lapkričio 8–18 d. Klaipėdos universiteto delegacija lankysis tarptautinėje mokslo mugėje Kazachstane, vykstančioje net keturiuose Kazachstano miestuose.

Gerbiamas profesoriau, su kokia misija Šilko kelio maršrutu išsiunčiate universiteto delegaciją į tolimą stepių kraštą?

Klaipėdos universitete studijuoja studentai iš 20 užsienio šalių. Siekiame ir toliau didinti universiteto tarptautiškumą. Tikimės, kad artimiausiu metu užsienio studentai sudarys apie 20 proc. visų studijuojančių mūsų universitete.

Šiuo metu pagrindinė kryptis, kur matome didžiausią potencialą ir gabių studentų rinką – Rytų partnerystės šalys. Viena jų – Kazachstanas. Su šios šalies universitetais bendradarbiaujame nuo 2010 m. Nuolat jaučiame susidomėjimą bei sulaukiame mediciną studijuojančių magistrantų, doktorantų, kurie pas mus atvyksta trumpos apimtiems studijoms arba atlikti praktiką.

Ar Klaipėdos universitetas būsimų studentų dairosi ir kitose šalyse, ar bendradarbiavimas su Kazachstano mokslo ir verslo bendruomene yra kažkuo ypatingas?

Vien šiemet norą studijuoti Klaipėdos universitete buvo pareiškę apie 600 jaunuolių iš užsienio. Tai rodo, kad mūsų siūloma studijų kokybė vertinama labai aukštai.

Klaipėdos universitetas buvo įtrauktas į Kazachstano švietimo ir mokslo ministerijos pripažintų ir reikšmingų universitetų sąrašą, kuriuo remiasi moksleiviai bei mokslininkai vykdami studijuoti į užsienį.

Bendradarbiavimas su Kazachstanu ypatingai suaktyvėjo šį pavasarį, kai buvome pakviesti dalyvauti Kazachstano prezidento stipendijų fondo „Bolašak“ organizuojamame Lietuvos universitetų ture Kazachstano moksleiviams.

Esame pasirengę ir studijų parodai, kuri vyks lapkričio mėnesį net keturiuose Kazachstano miestuose: Astanoje, Atyrau, Šymkente ir Almatoje. Organizuojama ne tik studijų mugė, bet ir susitikimai su universitetų bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovais.

Turiu pabrėžti, kad darome didelius žingsnius bendradarbiaudami ir su Ukraina, Baltarusija, Gruzija, Azerbaidžanu, Turkija. Partnerių turime ir Kinijoje. Čia neseniai viešėjo mūsų profesoriai. Jie susitiko su potencialiais studentais bei Kinijos universitetų atstovais.

Šiuo metu ypatingos pastangos dedamos bendradarbiavimui su Ukraina, steigiamas nacionalinis kuratoriumas. Dalyvausime ir studijų parodoje, kuri vyks Ukrainoje tuo pat metu, kaip ir Kazachstane.

Kokiomis galimybėmis Klaipėdos universitetas labiausiai gali sudominti būsimuosius studentus?

Rytų partnerystės šalių moksleiviams, atvykstantiems studijuoti į Klaipėdos universitetą, įsteigėme 7 stipendijas. Jas laimėjusiems mokslas mūsų universitete – nemokamas.

Taip pat siūlome platų programų spektrą ir galime pasigirti, kad kituose universitetuose tokių programų net nėra, pavyzdžiui: suskystintų gamtinių dujų terminalų inžinerija, jūrų transporto logistika. Sveikatos mokslų fakultete siūlomos e. turizmo, sveikatinimo turizmo, radiologijos, biomedicinos inžinerijos, papildomos ir alternatyviosios medicinos, rekreacijos ir turizmo studijos.

Kiek mums žinoma, Jūsų, kaip patyrusio mediko, veikla neapsiriboja vien teorinėmis patirtimis. Jūs dažnas svečias Kazachstane.

Mano vizitai Kazachstane apima dvi veiklas: kaip universiteto profesoriaus ir kaip praktikuojančio chirurgo. Esu Lietuvos chirurgų asociacijos prezidentas, tad jau daugelį metų mane kviečia Astanos medicinos universitete dalintis patirtimi, ten esu ir penkių doktorantų mokslinis vadovas, o Aktobės regiono vyr. chirurgas – mano mokinys.

Žurnalą visuomet domina bendradarbiavimas ir skirtingų veiklų derinimas. JŪRA MOPE SEA daugelį metų įgyvendina projektą „Verslo, mokslo ir meno sinergija“, kuriame anksčiau aktyviai dalyvavo ir Klaipėdos universitetas. Kaip vertintumėte tokios sinergijos galimybes tarp Lietuvos ir Kazachstano bei kokias naujas idėjas šiuo bendradarbiavimo pagrindu norėtumėte įgyvendinti?

Šias galimybes vertinu teigiamai ir manau, jos pasitarnautų ne tik kuriant bendras studijų programas kartu su Kazachstano universitetais, bet ir vykdant bendrus mokslinius projektus, tyrimus.

Kokia kryptimi sukančia matote Klaipėdos universiteto veiklą artimiausiame dešimtmetyje?

Šiemet atidarėme moderniausias laboratorijas turintį Jūros tyrimų institutą. Įgyvendinsime projektus, kurie padės tapti stipriu jūros mokslų universitetu, stipriu partneriu tiek vykdant studijas, tiek mokslinius projektus. Klaipėdos universitetas ryžtingai sieks tapti aukštojo mokslo lyderiu Baltijos jūros regione.

Pastatai, laboratorijos, įranga – Nobelio premijos nepelnys. Tokių apdovanojimų vertus darbus atlieka žmonės. Tad ir toliau bursime gabių, talentingų mokslininkų komandą, o stiprėjant moksliniam potencialui, be abejo, stiprės ir gerės studijų kokybė.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Zita Tallat-Kelpšaitė

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt