VERSLO IR MENO SINERGIJA. Suvienyti Jack Kerouac

 

Mūsų nutrinti lagaminai vėl buvo sukrauti ant šaligatvio; dar laukė ilgas kelias. Bet kas čia tokio, juk kelias – yra gyvenimas.

Jack Kerouac „Kelyje“

Zita Tallat-Kelpšaitė

Pernai gruodžio mėnesį Galaratėje (Italija) įsikūrusiame modernaus meno „MA*GA“ muziejuje įvyko iškilmingas prestižinės Jack Kerouac parodos „Kerouac Beat Painting“ atidarymas. Parodoje buvo pristatyta aštuoniasdešimties J. Kerouac tapybos darbų ir piešinių kolekcija, priklausanti Šveicarijos kolekcininkams ir Leonardo da Vinči meno galerijos „Il Rivellino“ Lokarne savininkams broliams Arminio ir Paolo Sciolli.

„J. Kerouac. Palūžusi tapyba“ – paroda ir solidus leidinys

Į labai įspūdingos parodos, kurioje dalyvavo Lombardijos gubernatorius Roberto Maroni ir daugybė kitų Italijos, Šveicarijos bei kitų šalių politikos, verslo, meno atstovų, atidarymą plūste plūdo žmonės. Parodos kuratoriai Sandrina Bandera, Alessandro Castiglioni ir Emma Zanella šį didžiulį būrį lankytojų neskubėdami vedė nuo paveikslo prie paveikslo tarsi per sudėtingą J. Kerouac kūrybos labirintą, atspindintį ne tik Amerikos, bet ir pačio laikmečio vizualinės kūrybos tradiciją, pasakodami kūrinių, kuriuose įamžinta nemažai to meto istorinių asmenybių, atsiradimo peripetijas ir sąsajas su daugiaplane tapytojo, rašytojo, muziko kūryba, kuri tapybos forma iki šiol buvo prieinama tik didžiųjų pasaulio muziejų, tokių kaip „Whitney Museum of American Art“ Niujorke, Nacionalinis Žoržo Pompidu meno ir kultūros centras Paryžiuje ir ZKM, Meno ir medijų centras, Karlsrūjėje, lankytojams, kol bene didžiąją dalį tapytojo palikimo, dešimtmečius gulėjusio jo gimtinėje Lovele (Masačusetsas), iš paveldėtojo John Sampas nupirko Lokarno (Šveicarija) Leonardo La Vinči galerijos „Il Rivellino“ savininkai Arminio ir Paolo Sciolli.

Kartu su įspūdinga paroda, kuri Galaratėje veiks iki balandžio 22 d., J. Kerouac talento gerbėjai gavo sudarytojų S. Bandera, A. Castiglioni ir E. Zanella parengtą bei puikiai išleistą leidinį „Kerouac Beat painting“, kuriame sudėti visi parodoje demonstruojami dailininko darbai, įžanginis kultūros ir turizmo ministro Dario Franceschini žodis bei profesionaliai pateikta J. Kerouac kūrybos analizė.

Peter Greenaway projektas „Kerouac. Kelyje“

Garbės svečias – garsus britų režisierius ir dailininkas Peter Greenaway, leidinyje bei parodoje pristatęs keletą piešinių tema „Kelyje“ („On the Road“), sulaukė didžiulio susirinkusiųjų dėmesio ir simpatijų.

Peter Greenaway inicijavo tarptautinį projektą „Kerouac on the Road“, kuris galėtų būti įgyvendintas pasaulinėje parodoje EXPO 2020, vyksiančioje Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Dubajuje. Šios pasaulinės parodos tema – „Sujunkime protus, kurkime ateitį“.

Nyderlanduose gyvenantis režisierius, scenaristas, dailininkas P. Greenaway, sukūręs tokius kino šedevrus kaip „Prospero knygos“ („Prospero’s books“), „Intymus dienoraštis“ („The Pilow Book“), „Skenduolių skaičiuoklė“ („Drowning by Numbers“), „Darvinas“ („Darwin“), „Virėjas, vagis, jo žmona ir jos meilužs“ („The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover“), „Makono kūdikis“ („The baby of Macon“), „Eizenšteinas Gvanachuate“ („Eisenstein in Guanajuato“) ir daugybę kitų, kviečia sujungti protus ir bendromis jėgomis sukurti naujomis technologijomis pagrįstą meno kūrinį, kurį pirmiausia siūlo demonstruoti Malpensos oro uosto muziejaus ekspozicinėje erdvėje, o 2020 m. pasaulinėje parodoje Dubajuje. P. Greenaway projektas „Kerouac. Kelyje“ labai artimas transporto ir inovacijų gerbėjams, todėl drąsiai siūlome jį mūsų skaitytojų dėmesiui.

Padarykime tai vien dėl „vau“ efekto!

MALPENSA

Idėja „Malpensa“ muziejaus parodai.

Erdvės viduryje ant besisukančio pjedestalo pastatysime J. Kerouac „Kelyje“ automobilį (arba lygiai tokį patį), kurio vidaus degimo variklis bus pakeistas elektros varikliu. Į automobilį prikrausime visokių J. Kerouac laikmečio daiktų. Visos automobilio šviesos, valytuvai, posūkio svirtelės ir garso signalas turi veikti nepriekaištingai. Visas tas funkcijas sujungsime su maždaug 15 min. trukmės kompiuterine programa.

Automobilį iš keturių pusių apsupsime didžiausiais įmanomais ekranais. Pagaminsime jiems skirtą programinę įrangą. Ji atspindės J. Kerouac kelionę tarsi ji būtų matyti per automobilio langus. Jei bus įmanoma, rodysime tos kelionės laikmečio filmą, o jei ne – galima pasamdyti nedidelę garso ir filmavimo komandą, kuri nufilmuotų kelionės JAV gabaliukus. Filmui pritaikysime laikmečiui tinkančią muziką. Taip pat nufilmuosime tam tikras rankraščio ritinio vietas ir atitinkamose vietose įkelsime jas į filmą.

Pridėsime dar papildomą brangesnį veiksnį – vienu metu dirbs keturios, iš automobilio vidaus pritvirtintos ir į langus nukreiptos kameros, filmuosiančios vaizdą pro priekinį bei galinį stiklus ir šoninius stiklus kairėje bei dešinėje. Paleidus šias keturias juostas vienu metu, jos sukurs įspūdį tarsi būtų žiūrima automobilio keleivių akimis.

DUBAJUS

Išplėsime aukščiau aprašytą modelį. Sukonstruosime tokį patį automobilį ir pastatysime jį ant nedidelių bėgių, kurie prisitaikytų prie aplinkos – galbūt su keliais posūkiais ir vingiais, net skirtingo aukščio, galbūt su galimybe važiuoti ir atgal. Programa truks 15 min. Planuojame, kad keičiant greitį, sustojus, pajudėjus iš vietos ar net pastačius automobilį atitinkamai keistųsi ir aplink išdėliotuose ekranuose rodomas vaizdas. Studijos erdvės šviesos sistemos būtų pritaikytos nakties, dienos, aušros ir vakaro režimams.

Visa tai paremta artimu bendradarbiavimu su iššūkius mėgstančiu automechaniku.

Iš anksto įrašysime ir atitinkamai apdorosime „Kelyje“ skaitančio, J. Kerouac vaidinančio aktoriaus balsą (tik garsą).

Dar daugiau – į savo kelionę įtrauksime viadukus ir tunelius.

Jei muziejuje pavyktų atkurti J. Kerouac namą, būtina padaryti taip, kad kelias bent iš dalies vestų aplink namą, galbūt net pavyktų įvažiuoti ir išvažiuoti iš garažo. Namo vidų apšviestume taip, kad šviesos sistemos jo viduje imituotų dienos ir nakties, mėnulio, aušros ir vakaro apšvietimą.

O įdomiausia štai kas – eksperimentuodami su naujausiomis technologijomis, panaudotume automobilio be vairuotojo technologiją meno kūrinio sukūrimui. Tai būtų pirmas toks kūrinys visame pasaulyje.

Sąmoningai demonstruodami naujausias technologijas, atsisakytume bėgių ir automobilis sektų tam tikrą kelią, pasižymintį jau aukščiau aprašytomis charakteristikomis. Tai suteiktų galimybę savotiškai parodinei propagandai, kuri būtų naudinga mūsų automobilius išmanančiam finansiniam partneriui.

Mums reikia didelės finansinės paramos.

Mums reikia jauno genialaus mechaniko, išmanančio apie naujausius automobilius be vairuotojo.

Padarykime tai vien dėl „vau“ efekto!

Mus jungiančios idėjų gijos

Į renginį Galaratėje buvo pakviesti ir trys atstovai iš Lietuvos: EXPO 2017 Lietuvos paviljono Astanoje komisaras Romas Jankauskas, inovatyvių technologijų kompanijos „HoPro“ direktorius Artūras Lukševičius ir tarptautinio verslo žurnalo JŪRA MOPE SEA leidėja, į parodą atvykusi su nauju, ką tik išleistu žurnalo numeriu, kuriame su rubrika „Verslo ir meno sinergija“ buvo pristatyta paroda „Kerouac Beat Painting“.

To numerio leidėjos žodyje, be kita ko, rašiau: „Lietuvoje pirmą kartą 1972 m. išleistas J. Kerouac romanas „Kelyje“ buvo savotiškas laisvės gurkšnis iš anapus geležinės uždangos. Mano studijų laikais likti neperskaičius J. Kerouac „Kelyje“ jaunimo aplinkoje buvo neįsivaizduojama. Tonizuojami pigaus raudonojo vyno, mes išnarstėme kiekvieną knygos herojų įveiktą mylią. Šaltuose bendrabučio kambarėliuose mes kartu su jais gyvenome kelyje ir tuo metu jautėmės laisvi.“

Gįžusi iš Galaratės ir Lokarno, kur aplankiau „Il Rivellino“ meno galeriją, gavau savo bičiulės iš Rygos, didžiąją gyvenimo dalį praleidusios Kazachstane, žurnalistės Janos Gulbas laišką.

Ką tik perskaičiusi naują žurnalo numerį, ji rašo: „...metų metus aš stebiu fantastiškai keistą reiškinį, kad idėjų pasaulyje yra kažkokie nematomų gijų jungiami sąlyčio taškai, suvienijantys žmones, kartais net nepažįstančius vienas kito, bet gyvenančius tomis pačiomis idėjomis. Rašau tai todėl, kad vienas iš tokių patvirtinimų yra istorija, kuri prasidėjo 1973 m. Kartu su draugais mes išvykome į užmiesčio vasarnamį. Ir dvi paras iš eilės, visai be miego, bet su didžiuliu kiekiu išgertos kavos paeiliui garsiai skaitėme vieną kūrinį. Tai buvo keletas gerokai aptrintų „Inostrannaja literatūra“ žurnalų, kuriuos vienas iš mūsų gavo tik porai dienų. Pasvarsčius, kad būtų labai neteisinga, jei tik vienas žmogus bus egoistiškai apdovanotas šiuo skaitymu, buvo nuspręsta važiuoti į užmiestį, kad gulėdami miegmaišiuose ant šešių vasarnamio čiužinių dvylika žmonių skaitytų garsiai, iš eilės, perduodami vienas kitam skaitovo estafetę. Kompanijoje buvo žurnalistų, režisierių, netgi fizikas su astronomu. Bet mes visi tądien tapome komanda, kuri paskui dar ilgai buvo „Kelyje“.

  1. Kerouac mes išgrobstėme citatomis. Mes jautėmės stulbinančios paslapties dalimi žinodami, kad visuomet reikia aiškiai formuluoti tikslą: „Jeigu tu vyksti, tai tu vyksti kažkur, arba tu paprasčiausiai važiuoji.“

Asmeniškai man kelios eilutės tapo „universitetu“ ilgam laikui: „Jie šoko gatvėse kaip užvesti, o aš tįsiausi iš paskos, kaip visą gyvenimą tįsiuosi paskui tuos, kurie man įdomūs, todėl, kad įdomūs man tik bepročiai, tie, kurie pakvaišę gyventi, pakvaišę kalbėti, pakvaišę būti išgelbėti, trokštą visko vienu metu, tokie, kurie niekada nežiovauja iš nuobodulio ir nešneka banalybių, kurie tik dega, dega, dega, kaip fantastiškai geltonos žvakės, kurių šviesa voratinkliais nusidriekia žvaigždėtame dangaus skliaute, o centre atsiranda žydra liepsna ir tada visi šaukia: „Oho-o-o!“

Su tais, kurie pakvaišę gyventi

Parodos atidarymo proga kolekcininkų Arminio ir Paolo senoviniuose, paslaptinguose, lobių skrynią primenančiuose šeimos namuose, pastatytuose XV a. Lugane (Šveicarija), buvo surengtas ilgai trukęs priėmimas, kurio tikslas ir didžioji vertybė – būti su tais, kurie pakvaišę dėl gyvenimo, dėl bendravimo, kurie nežiovauja iš nuobodulio ir nešneka banalybių, kurie trokšta visko čia ir dabar, kurie dega kūrybos liepsna, kurią vertino ir kuria gyveno bitnikų kartos odisėją sukūręs J. Kerouac.

Nuostabu, kad jis vis dar turi galios suvienyti tuos, kurie pamišę dėl buvimo Kelyje.

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt