LOGISTIKOS VINGRYBĖS. Cargo kultas

 

Įvairialypė gamta mus, Žemės gyventojus, apgyvendino skirtinguose didelės planetos namo aukštuose. Kažkas vienoje pusiaujo pusėje keliasi 12 valandų anksčiau ir niekur neskuba, kažkam bet kurioje platumoje neužtenka 24 valandų per parą, o kitiems trūksta viso Žemės laiko. Tačiau mes, septyni milijardai ir beveik septyni šimtai milijonų planetos gyventojų, kiekvieną dieną nešame savo gyvenimo krovinį. Vieni užsikrovė per didelę naštą, kiti gali ir daugiau, o tretieji net išaukštino krovinį (angl. cargo) į savitą kultą.

Atskris Džonas Frumas ir viskas bus OK

Cargo kultas atsirado per Antrąjį pasaulinį karą Melanezijos salose. Naujuosiuose Hebriduose (dabartinėje Vanuatu valstybėje) išlaipinus apie 300 tūkstančių amerikiečių kareivių, vietinius salos gyventojus nustebino svetimšalių gyvenimo būdas, jų turtai ir jėga. Jie nuoširdžiai žavėjosi humanitarinius krovinius į karines bazes Ramiajame vandenyne plukdžiusiais laivais. Nekalbant jau apie didelius žėrinčius paukščius, parašiutais numetančius krovinius. Stebint iš šalies atrodė, kad baltieji žmonės gyvena dainuodami neperšlampamose palapinėse, retkarčiais marširuoja aikštėje, o už tai Dievai jiems nuolat pristato valgį, drabužius ir kitą civilizacijos prabangą. Tiksliai neįsivaizduodami, kiek būtent „aukštų“ skiria juos nuo šiuolaikinio civilizacijos lygio, vietos gyventojai nusprendė, kad visa esmė slypi paslaptingose apeigose, kurias atlieka šie svetimšaliai kariškiai. Todėl, kai amerikiečiai paliko salą, čiabuviai patys pradėjo kelti vėliavas ir marširuoti apsiginklavę bambukiniais ginklais. Kulto sekėjai saloje nutiesė simbolinį lėktuvų pakilimo ir nusileidimo taką, ten padėjo bambukinius lėktuvų maketus, kad į salą prisiviliotų krovinių. Taip pat pastatė skrydžių valdymo bokštus, kuriuose budėjo vietiniai „dispečeriai“, ant galvos užsidėję ausinių muliažus iš kokoso kevalo. Žyniai tvirtino, kad jie bendrauja su aukščiausiomis jėgomis „per radiją“, padedant moterims su apvyniotais aplink juosmenį laidais.

Ši savita religija vadinama jos mesijo Džono Frumo vardu. Greičiausiai dėl to, kad amerikiečiai dažnai šaipėsi iš vietinių salos gyventojų ir sakė: „Kam jums dirbti, vargti? Greitai atskris Džonas iš Amerikos (...John FROM America) ir viską jums atveš ir taip, be vargo!“ Salos gyventojai patikėjo ir laukė, kad atskris burtininkas Džonas Frumas ir pristatys visiems tiek cargo, kiek reikia!

Žinoma, su sąlyga, kad viskas bus teisingai atlikta.

Kartais taip atsitinka

Kartais taip atsitinka ir lėktuvai vieną kartą per keletą metų atskraidina dosnias dovanas. Tokia „sėkmė“ nusišypso po griaunančių cunamių ir potvynių, kai tarptautinės organizacijos numeta humanitarinius krovinius į salas Ramiajame vandenyne. Galima būtų tvirtinti, kad cargo kultas, ko gero, yra vienintelė egzistuojanti religija, kurios šalininkai ne kartą įsitikino jos „tikrumu“.

Vadinasi, kaip tikina salų gyventojai, reikia tęsti pradėtą darbą. Jau kelios cargo kulto pasekėjų kartos kiekvieną penktadienio naktį Ipeukelo ir Lamakaro kaimuose susirenka nakamal vietose – pagrindinėse aikštėse – ir akomponuodami gitaromis dainuoja ritualines dainas. Salos gyventojai įsitikinę, kad „kaubojai“ grįš ir reguliariai pristatys Melanezijos gyventojams gausius krovinius, apie kuriuos jiems pasakojo seneliai. 

1960 m. per Vietnamo karą Chmong liaudies dalis taip pat tikėjo, kad greitai antrą kartą prisikels už karinio džipo vairo sėdintis užsimaskavęs Aukščiausiasis ir duos jiems viską, ko reikia, bei paims su savimi į pažadėtąją žemę.

Kaip dėvėti cargo?

Galima teigti, kad cargo kultas yra masinės išlaikytinių nuotaikos, paverstos mistiniu tikėjimu. Bet ar egalitarizmas būdingas tik genčių santykiams? Ar dotacijos ir įvairios socialinės gėrybės, kaip valstybinės politikos reguliatorius, daugumai netapo įprastu pagalbos suteikimo laukimu iš kažkur aukščiau?

Paviršutiniška imitacija visada yra blogiau už tikruosius veiksmus. Pavyzdžiui, „cargo kelnės“ – pakankamai šiuolaikiška mados tendencija. Tai tokios kelnės, kuriose labai daug kišenių: didelių, mažų, pridėtų, dvigubų ir atsegamų. Šiam modeliui net yra patarimai, kaip dėvėti cargo.

Jeigu neturite daug aktyviai veiklai skirtų daiktų, kuriuos galėtumėte įsidėti į visas kišenes, galite juos pakeisti plastikine butaforija, kad kelnių modelis pateisintų savo pavadinimą.

Ant ko laikosi cargo kultas?

Brutaliai atrodyti stengiasi ne tik aktualių mados tendencijų sekėjai. Neatsilieka ir verslas. Vieni žmonės palieka vaiduokliais tampančius miestus, kiti stato new city su namais, kuriuose neketina gyventi net vaiduokliai. Tai beveik kaip bambukiniai bokštai Okeanijoje.

Statomi šiuolaikiniai logistikos centrai (ne iš nendrinių palmių, o pagal naujausias technologijas), tačiau be aiškios realiai suformuotų krovinių apdorojimo perspektyvos. Jau veikiantys centrai užsidaro dėl katastrofiško krovinių trūkumo. Žinoma, visi stambieji monopolininkai egzistuoja ir dirba tarpusavyje pagal nusistovėjusiomis taisyklėmis valdomą bendrą planą. Bet kas gi nesvajoja apie iš dangaus nukritusius krovinius?

Bet koks atliktas darbas turi būti lygus potencialios ir kinetinės energijos sumai. Tai fizikos dėsnis. Visi pokyčiai pirmiausia prasideda viduje ir tęsiasi išorėje. Ar galite įsivaizduoti, kokia galinga energija slypi kiekvieno mūsų viduje. Su sąlyga, kad pirmiausia pradėsime keisti savo asmeninį požiūrį į tikrovę, o ne stengsimės keisti išorines aplinkybes.

Ir argi kartais nesame sąmoningo šių sąvokų pakeitimo liudininkai kiekvienoje atskirai paimtoje šiuolaikinio industrijos pasaulio srityje? Kiek ypač išsilavinusių entuziastų atima vienas iš kito laiką klaidžiodami „kokosinėse ausinėse“, laukdami neįtikėtinų dividendų iš abejotinų sandorių! Argi vien čiabuviai ir salos gyventojai yra cargo kulto pasekėjai? Kaip vis dėlto protingai elgtis su cargo, nepaverčiant jo kultu? 

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt