TARPTAUTINIAI RENGINIAI. Transporto ir logistikos paroda Mumbajuje: žvilgsnis į Indijos rinką

 

Sausio 23–24 dienomis Indijos verslo sostinėje Mumbajuje, buvusiame Bombėjuje, kurio vardu vadinasi parodų centras, vyko tarptautinė transporto ir logistikos paroda „transport logistic India“. Tai jau dešimtasis stambiausiu bei svarbiausiu transporto ir logistikos įvykiu Indijoje laikomas renginys. Kartą per dvejus metus „EXIM India’s CTL & BHP“ organizuojamas renginys šioje rinkoje įgauna vis didesnę reikšmę. Prie to nemažai prisideda bendradarbiavimas su viena didžiausių pasaulyje renginių organizatore Vokietijos kompanija „Messe München“, kuri jau antrą kartą suteikia galimybę suinteresuotoms įmonėms sužinoti daugiau apie Indijos rinką, palaikyti esamus ar užmegzti naujus ryšius dalyvaujant parodoje pasaulyje žinomu „transport logistic“ formatu.

Infrastruktūros pokyčiai skatina susidomėjimą

Priežasčių patyrinėti subkontinento vystymąsi iš arčiau yra keletas: Indijos vyriausybė pastaruoju metu imasi didelių investicijų į šalies infrastruktūrą, siekdama pagerinti logistikos procesus šalies viduje. 2017–2018 m. laikotarpiui vyriausybė skyrė 14 mlrd. dolerių biudžetą 14 000 km kelių remontui.

Indija turi ketvirtą pagal dydį pasaulyje geležinkelių tinklą, o vandens transporto reikmėms galima panaudoti 15 500 km laivakelių. Dar 2014–2015 m. buvo priimtas sprendimas sukurti vadinamuosius dedikuotus krovinių vežimo koridorius, pavyzdžiui, siekiant sujungti konteinerių transportą šiaurės vakarų ir šiaurės rytų keliuose bei iki trijų kartų (nuo 25 km/h iki 70 km/h) padidinti traukinių greitį. Tačiau, ekspertų nuomone, didžiausias potencialas slypi laivakeliuose. „Remiantis skaičiavimais, vidaus laivakelių plėtra suteikia iki 600 mln. dolerių vertės investicijų galimybių.“

„Naujausi infrastruktūros sektoriaus pokyčiai, mokesčių sistemos suvienodinimas, skaitmeninimas ir sparčiai augantis elektroninės prekybos verslas atvėrė Indijos logistikos rinką daugybei užsienio įmonių. Mūsų naudojamas „transport logistic India“ formatas parankus tiek jau Indijoje patirties turinčioms įmonėms, tiek potencialiems rinkos naujokams“, – prieš parodą sakė Gerhard Gerritzen, „Messe München GmbH“ valdybos narys.

Tuo ypač džiaugiasi Indijos renginio organizatoriai, pabrėžę, kad parodoje savo ekspozicijas pristatė beveik 100 eksponentų, ją aplankė 4 200 lankytojų, o konferencijoje, kur buvo aptariamos Indijos transporto ir logistikos tendencijos, iššūkiai bei ateities perspektyvos ir vizijos, dalyvavo 500 delegatų ir 50 pranešėjų – aukštos kvalifikacijos profesionalų. Jie nagrinėjo tolimosios ir pakrančių laivybos plėtros, „Break Bulk“ bei sunkiasvorių krovinių gabenimo, augančios prekybos su Afganistanu ir NVS šalimis tendencijas, dalinosi geriausios visuotinės praktikos taikymo ir vientisumo užtikrinimo patirtimis.

Kartą per dvejus metus organizuojamame renginyje dalyvauja už sprendimų priėmimą atsakingi asmenys ir vadovai iš daugybės pramonės sektorių Indijoje bei užsienyje, uostų administracijų, terminalų operatorių, laivybos linijų ir agentų, ekspeditorių, infrastruktūros kūrėjų atstovai, krovinių siuntėjai ir gavėjai, transporto politikos formuotojai bei kiti krovinių judėjimo dalyviai.

Indijos transportą ir logistiką parodoje bei konferencijoje atstovavo asociacijų, didžiųjų kompanijų vadovai, prezidentai bei Indijos transporto ministerija. Renginyje taip pat dalyvavo Vokietijos Federacijos transporto ir skaitmeninės infrastruktūros ministеrijos atstovė Birgit Fassbender, Vokietijos logistikos aljanso vadovas Michael Kuckenbecker bei Vokietijos logistikos aljanso asocijuota direktorė Katharina Rahn, Latvijos transporto ministerijos valstybės sekretorius Kaspars Ozolins bei Latvijos geležinkelių valdybos pirmininkas Edvins Berzins.

Aktyviai parodoje dalyvavo didžiausia Kinijos laivybos kompanija ir viena didžiausių sausųjų krovinių gabenimo laivybos operatorė pasaulyje „COSCO Shipping“, Indijos konteinerių laivybos lyderė „Sarjak“, kompanijos „Gujarat Maritime Board“, „My Shipping ant Logistics“, „Ahura Shipping & logistics“, „Opal Asia“, MPRS, „Express Global Logistics“, „East & India, Rickmers-Line GmbH & Co.“, nuo 1900 m. savo istorija besididžiuojanti, įvairiapuse veikla užsiimanti Mumbajuje įsikūrusi kompanija „Jeena“ ir daugelis kitų.

Šioje iš esmės Azijos transportą ir logistiką pristatančioje parodoje Europą atstovavo Vokietijos ir Latvijos ekspozicijos. Šios šalys išskirtinai aktyviai dalyvauja ir kitose Europoje bei Azijoje rengiamose transporto ir logistikos parodose.

Būti tinkamoje vietoje tinkamu laiku

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA paprastai vyksta ten, kur savo žvilgsnį kreipia pagrindinis žurnalo partneris – transporto ir logistikos verslas. Tai, jog Indijos rinka, vaidinanti gana svarbų vaidmenį Kinijos inicijuotame Naujojo šilko kelio projekte „Viena juosta, vienas kelias“, domina Europos ir kitų šalių verslą, rodo ir „Messe München“ atėjimas į šią rinką. Vokietijoje, Kinijoje ir Turkijoje didžiulę verslo auditoriją sutraukianti žinoma parodų organizavimo kompanija yra savotiškas kelrodis verslui rimtai pažvelgti į Indijos rinką. Kai pamatėme, kad šią rinką tyrinėja ir Lietuvos kaimynė Latvija, supratome, kad pastaroji žurnalo žvalgyba, matyt, yra nepraleista proga būti tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku.

Tikslumo dėlei reikia pasakyti, kad žurnalas Indijoje žvalgosi nebe pirmą kartą. Prieš keletą metų teko lankytis apie 7 mln. gyventojų turinčioje Tamil Nadu, vienos iš 29 Indijos valstijų sostinėje Čenajuje (Chennai) ir susipažinti su uosto veikla. Apsilankymo Maharaštros valstijos sotinėje Mumbajuje, didžiausiame, per 22 mln. gyventojų turinčiame Indijos mieste ir viename didžiausių pasaulio miestų, patirtis kitokia. Ją galima lyginti nebent su patirtimi Kinijos verslo sostinėje Šanchajuje, pastaruoju metu skaičiuojančiame jau turbūt daugiau nei 25 mln. gyventojų.

Abu uostamiesčiai yra svarbūs pasaulinės laivybos kelių sankirtos punktai bei reikšmingi Naujojo šilko kelio projekto „Viena juosta, vienas kelias“ vystymo centrai.

Miestai panašūs megapoliškumu, didžiuliais žmonių srautais, nenutrūkstamu judėjimu ir bruzdesiu. Šanchajuje, tik išlipęs iš lėktuvo, keleivis patenka į labai gerai organizuotą paskirstymo sistemą. Jam pakanka žiūrėti nuorodas ir spartus srautas, niekur neužlaikydamas, jį greitai atiduoda sklandžiai veikiančiai transporto sistemai. Pats sparčiausias būdas sėsti į greitąjį Maglev traukinį, kuris lėkdamas 300–400 kilometrų per valandą greičiu per keliolika minučių nugabens į miesto metro linijų centrą, iš kur greitai ir nesudėtingai pasieksi bet kurią Šanchajaus metro tinklo vietą. Turbūt nebūtų per drąsu pasakyti, kad Šanchajaus metro yra bene viena geriausiai organizuotų metro sistemų.

Kas pasitinka Mumbajuje? Pirmiausia maloniai nuteikia gražus, netgi prabangus oro uostas. Tačiau tas nusiteikimas netrukus dingsta, kai prie pasienio kontrolės punkto keliems šimtams su elektronine viza atskridusių keleivių tenka praleisti daugiau nei keturias valandas eilei judant vėžlio žingsniu. Tai tikrai galima įrašyti į laiko, praleisto oro uosto pasienio kontrolės punkte, rekordų pirmąją vietą.

Populiariausias būdas iš Chhatrapati Shivaji oro uosto nukakti į miestą – taksi. Jų daug ir palyginti nebrangūs. Iki Mumbajaus centro kaina nesiekia 1 000 rupijų. Jei važiuoji naktį, kelionė trunka apie valandą. Jei dieną, kuomet penkių ar šešių juostų greitkeliu įvairių rūšių transportas, pradedant sunkiasvoriais spalvotais sunkvežimiais, prabangiais džipais, ne pirmos jaunystės taksi automobiliais, rikšomis ir tarp jų nardančiais motociklininkais, už kurių nugarų grakščiai šonu ant sėdynės atsipalaidavusios sėdi nuostabios tarsi gėlės, margaspalviais sariais plevėsuojančios damos, o dar tarp tų kažkaip judančių eilių tarsi mažos žuvytės vinguriuoja laikraščių, vaisių, vėliavėlių, gėlių bei kitokių prekių pardavėjai ir suaugę bei visai maži išmaldos prašytojai, o kartais netgi praeina viena kita karvė, tuomet kelionė gali trukti tris ir daugiau valandų. Ir jokia logistika čia negelbsti – pagrindinė transporto arterija, jungianti senąjį Mumbajų, kurį vietiniai mieliau vadina Bombėjumi, naująjį Mumbajų ir vedanti tolyn į kitus maršrutus, yra nenusakomai perpildyta.

Siekiant sumažinti eismo spūstis ir šiek tiek „nukrauti“ perpildytą priemiestinį geležinkelį, 2006 m. vyriausybė patvirtino Mumbajaus metro statybos projektą. Statybos darbai prasidėjo 2008 m., 2013-aisiais atliktas pirmas sėkmingas bandymas, o 2014 m. vasarą pradėjo veikti pirmoji metro linija. Projektas turėtų būti baigtas 2025 m. Tuomet metro sistemą sudarys 8 geležinkelio linijos, kurių bendras ilgis 235 kilometrai, iš jų 24 proc. kelio drieksis po žeme. Keleivius aptarnaus 200 stočių. (Kai kurių kitų šaltinių teigimu, skaičiai šiek tiek skiriasi).

„SagarMala“ – revoliucingas projektas Indijos laivybos ir uosto sektoriui

Parodoje kalbinti kompanijų atstovai sakė, kad Indijos transporto sistema daugiausia fokusuota į laivybą ir uostų sektorių. Taip teigia ir Indijos ministras pirmininkas, kurio žodžiai noriai cituojami, pabrėždamas, kad Indijos vyriausybė daro viską, kas įmanoma, skatindama uostų sektorių. „SagarMala“ projektas sukels revoliuciją šiame sektoriuje, sukurs galimybes Indijos žmonėms, kurie pavers Indiją pasaulinės jūrų prekybos regiono centru. Bet kuriame didžiuliame mieste arba klestinčioje šalyje uosto sektorius yra vibruojanti ir skatinanti jėga. Uostas yra tai, kas daro miestus sėkmingus. Reikia ne tik stiprinti, bet plėsti, plėtoti ir modernizuoti uosto infrastruktūrą, sujungiant ją su geležinkeliais bei sandėliavimu“, – taip pasisako Indijos ministras pirmininkas Shri Narendra Modi.

Jo minimas „SagarMala“ projektas, apimantis uostų statybą, pakrančių infrastruktūros plėtrą, vidaus vandenų kelių plėtrą, žvejybos intensyvinimą ir specialių ekonominių zonų bei turizmo skatinimą, yra Indijos siekis orientuotis į mėlynąją ekonomiką. Tai – dviem dešimtmečiams numatyta strateginė Indijos vyriausybės 130 mlrd. JAV dolerių investicinė iniciatyva, apimanti 415 inovatyvių idėjų ir projektų, įskaitant jūreivystės universiteto įkūrimą, 6 naujų mega uostų pastatymą, kelių dešimčių šalies uostų modernizavimą, keliolikos pakrantės ekonominių zonų ir kelių dešimčių kitų pakrantės ekonominių vienetų sukūrimą, kasyklų plėtrą, pramoninių koridorių, geležinkelių, kelių ir oro uostų ryšių su vandens uostais optimizavimą.

„SagarMala“ projektas paskelbtas 2016 m. balandžio 14 d. Vykdant projektą siekiama modernizuoti Indijos uostus, kad būtų galima plėsti jų veiklą ir vystyti pakrančių zonas, kurios prisidėtų prie visos Indijos klestėjimo. Taip pat siekiama pertvarkyti esamus uostus į modernius aukščiausios klasės uostus, sujungti juos su pramoninių klasterių, geležinkelių, vidaus vandenų ir pakrančių vandens kelių sistema, kad uostai taptų šalies ekonominės veiklos varomąja jėga. Siekiama visas Indijos valstijas sujungti bendram tikslui, didinti vidaus vandens kelių reikšmę bei mažinti atskirtį tarp megapolių ir tolimųjų šalies rajonų.

Remiantis Pasaulio banko ataskaitomis, Indijos logistika sudaro 19 proc. šalies BVP, tai yra vienas didžiausių pasaulyje rodiklių, palyginti su Kinija, kurios logistika sudaro tik 12,5 proc. BVP. Kaip rodo Indijos vyriausybės duomenys, laivyba yra 60–80 proc. pigesnė, palyginti su kitomis transporto rūšimis, tokiomis kaip kelių ir geležinkelių transportas. Projekto „SagarMala“ įgyvendintojai įsitikinę, kad prieiga prie pakrančių ir vidaus vandenų laivybos plėtra bus konkurencinga bei naudinga šalies ekonomikai.

Reikia pastebėti, kad šis didingas planas turi ir kritikų, manančių, kad itin aktyvus pakrančių industrializavimas gali pakenkti trapiai gamtos ir ten gyvenančių žmonių socialinių įpročių pusiausvyrai.

JŪRA MOPE SEA informacija

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt