EXPO 2017. Planetos žmonių mintys nukreiptos į ateitį

 

Zita Tallat-Kelpšaitė

Po 93 dienas trukusios tarptautinės specializuotos parodos EXPO 2017, kurios tema buvo „Ateities energija“ ir kurią nuo birželio iki rugsėjo mėnesio Kazachstano sostinėje Astanoje aplankė beveik keturi milijonai žmonių, vis dar girdisi šios parodos aidai vienoje ar kitoje iš 115 joje dalyvavusių šalių ar kurioje nors iš 22 tarptautinių organizacijų.

Panašu, kad tie aidai dar girdėsis ilgai, galbūt net iki 2020 m., kuomet pasaulio dėmesį į save atkreips ir prie aukščiausių planetoje dangoraižių, dirbtinių salų bei oazių prikaustys Dubajus – Jungtinių Arabų Emyratų perlas, tituluojamas didžiausiu „habu“ tarp Rytų ir Vakarų, kerėsiantis arabų pasaulio spindesiu, prabanga ir, kaip žadama, protu, nes būsimos pasaulinės parodos tema – „Sujunkime protus, kurkime ateitį“ (“Connecting Minds, Creating the Future”).

Betgi neskubinkime įvykių ir nesiveržkime pirma laiko į Dubajų, į šią šešis mėnesius vyksiančią protų, idėjų ir vizijų fiestą. Tegul būsimos parodos šeimininkai iki 2020 m. spalio 20 d. ramiai ruošiasi sutikti ir priimti, kaip jie laukia, 25 mln. lankytojų, kurdami Galimybių, Mobilumo ir Tvarumo įvaizdžius.

Nur Alem – spindinti karalystė

O mes mintimis ir prisiminimais dar pabūkime slėpiningoje nomadų žemėje, su tais santūriais, bet stipriais, karščių, šalčių ir stepių vėjų užgrūdintais žmonėmis, sugebėjusiais nustebinti pasaulį, bene per trumpiausią laiką stepių viduryje, jų bekraštėse plynėse, kur žiemomis pučiant galingiems vėjams kausto ir 45 laipsnių šaltis, įkurti spindinčią, metalo ir stiklo dangoraižiais į aukštį besistiebiančią naująją Kazachstano sostinę. Toji sostinė, šiemet šventusi 20-ąjį jubiliejų, tarsi puiki nuotaka traukė žygūnus iš įvairių šalių pasirodyti, kas yra ko vertas, ką moka ir kuo sugeba nustebinti bei praturtinti pasaulį.

Įvykdyti šiai užduočiai, t. y. pristatyti ateities energijos vizijas, buvo skirtas 25 ha plotas, kuriame didesniuose ar mažesniuose paviljonuose, su kiekvienai tautai būdinga nacionaline išraiška valstybės rodė savo esamus pasiekimus arba pristatė ateities perspektyvas.

Nepralenkiamas, įspūdingiausias, informatyviausias ir labiausiai lankomas buvo parodos šeimininkų Kazachstano paviljonas pavadinimu Nur Alem, reiškiančiu „spindintį pasaulį“, arba „spindinčią karalystę“. Tai – iki šiol didžiausias pasaulyje sferinis pastatas, kurio aukštis siekia 100 metrų, skersmuo – per 80 metrų, o aštuoniuose šio pastato aukštuose išdėstyta visų lygių, pradedant kosmosu ir baigiant Žemės gelmėmis, alternatyviai energetikai skirta ekspozicija. Kiekviename aukšte galėjai užsibūti visą dieną ir ilgiau, nes informacijos apie svarbiausias energijos rūšis: kosmoso, saulės, biomasės, vėjo, vandens, kinetinės energijos gausa ir puikus jos pateikimas skatino viską pažiūrėti nuodugniai ir iki galo.

Kazachstanas yra daugiausia iškastinių energijos išteklių turinti šalis. Čia gausiausi pasaulyje urano rūdos ištekliai, gamtinių dujų telkiniai, kurių užtektų dar gal daugiau nei dviem šimtams metų, tačiau ši šalis pati skatina pasaulį sukti link žaliosios energijos ir atsinaujinančių išteklių.

Kazachstano prezidento Nursultano Nazarbajevo kvietimu į parodos atidarymą atvyko septyniolikos valstybių vadovai, tarp kurių – Kinijos, Rusijos, Baltarusijos, Kirgizijos, Tadžikistano, Uzbekistano, Armėnijos, Mongolijos, Čekijos, Serbijos bei kitų šalių prezidentai. Labai dėmesingai Kazachstano paviljoną apžiūrėjo Ispanijos karalius bei į savo nacionalinių dienų renginius atvykę Vokietijos, Suomijos, Lenkijos, Latvijos prezidentai, Monako princas, Indijos, Pakistano ministrai pirmininkai, Singapūro, Čekijos, Ispanijos parlamentų vadovai, arabų šeichai bei daugybė kitų pasaulio galingųjų. Pats N. Nazarbajevas keletą kartų lankėsi parodoje ir sutiko aukštus svečius savo šalies paviljone.

Kaip priversti energiją gyvuoti amžinai

Lankytojų eilė nuolat išsirikiuodavo prie Kinijos, pasirinkusios praeities, dabarties ir ateities energetikos koncepciją, Japonijos, kuri siekia būti EXPO 2025 organizatore, siūlydama šią pasaulinę parodą surengti Osakoje ir kol kas tarp kitų kandidatų Rusijos, Azerbaidžano ir Prancūzijos esanti ryški lyderė ir besitikinti, kad tokia išliks iki Tarptautinio parodų biuro (TPB) generalinės asamblėjos balsavimo dėl šios parodos, kuris vyks kitų metų pabaigoje, JAE, JAV, Vokietijos, kuri buvo įvertinta pirmąja vieta už temos įgyvendinimą, Pietų Korėjos, Rusijos, į parodą atgabenusios tikrą „ledkalnį“, taip originaliai ir labai vaizdžiai atkreipusios dėmesį į klimato kaitos problemą, Baltarusijos, pristačiusios futuristinį styginio transporto modelį, bei prie kitų didžiųjų valstybių paviljonų. Tačiau ir mažesnės šalys lankytojus traukė unikaliu savitumu bei įdomiais ateities energijos kūrimo sprendimais.

Vienu iš tokių buvo ir  mano šalies – Lietuvos paviljonas, kuris, žinoma, rūpėjo labiausiai, o įvairūs atsiliepimai ir vertinimai virpino širdį.

„Mes norime labai gerai suprasti, kaip protingai naudoti energiją, kaip ją taupyti ir kaip priversti energiją gyvuoti amžinai. Tačiau dar svarbesnis dalykas yra suprasti, kad pati svarbiausia energija – tai žmogaus energija“, – sakė Zhou Hanmin, Kinijos Liaudies Respublikos politinės konsultacinės konferencijos Šanchajaus komiteto vicepirmininkas. Jis pasidžiaugė turįs puikią galimybę savo ir kolegų vardu padėkoti Lietuvos tautai ir žmonėms, sukūrusiems tokį nuostabų paviljoną, kuriame atsispindi visa tautos istorija ir jos ateities siekiai. Zhou Hanmin, kuris yra ir KLR atstovas Tarptautiniame parodų biure, prisiminė sėkmingą Lietuvos dalyvavimą EXPO 2010 parodoje, vykusioje Šanchajuje. „Jūs kartu su kitomis pasaulio šalimis stengiatės išsaugoti taiką ir draugystę. Mes esame taikios ir draugiškos šalys, todėl turime visi kartu dirbti dėl pasaulio ateities“, – sakė aukštas Kinijos pareigūnas.

Japonijos delegacijai, kuriai vadovavo ekonomikos, prekybos ir pramonės ministras Hiroshige Seko, didžiausią įspūdį padarė Lietuvos sugebėjimas per trumpą politinės nepriklausomybės laiką užsitikrinti šalies energetinę nepriklausomybę, tai buvo pademonstruota Lietuvos ekspozicijoje „Ateities energijos spinduliai iš Lietuvos“.

Susitikime dalyvavęs Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Kazachstane Vytautas Naudužas pabrėžė, kad perspektyvus ateities energetikos kūrimo pavyzdys yra didžiulis tarptautinis branduolių sąlajos tyrimų ir inžinerijos projektas ITER, kurį įgyvendinant drauge su kitomis valstybėmis bendradarbiauja ir Japonija bei Lietuva.

Erdvėje sustabdyta šviesų, energijos ir greičio akimirka

Lietuvos paviljoną, kuris buvo minimas tarp populiariausių, lankomiausių ir įdomiausių, kuriame netrūko profesionalių diskusijų, aukšto lygio meno kūrinių ir pasaulinio garso atlikėjų, ne tik gausiai lankė ir juo žavėjosi parodos dalyviai. Jį puikiai įvertino profesionalai.

Paviljono šviesų instaliacija tarptautinės komisijos verdiktu pelnė pagrindinį tarptautinio parodų verslo žurnalo „Exhibitor Magazine“ apdovanojimą „Elementų ir detalių“ kategorijoje. Žurnalo redaktorius Travis Stantonas paviljonui atsiųstame laiške asmeniškai pasveikino Lietuvą gavus šį garbingą apdovanojimą ir pabrėžė, kad Lietuva turėtų juo pelnytai didžiuotis. Žiuri ataskaitoje apie Lietuvos paviljoną rašoma, kad jis yra kaip „didelės estetinės vertės architektūrinėje erdvėje sustabdyta šviesų, energijos ir greičio akimirka. LED kambarys vertė jaustis esant šios šalies sukurto lazerio šerdyje. Tai fenomenaliai futuristinis elementas. Pasaulinių parodų požymis – išskirtinumas, o Lietuvos paviljono LED instaliacija, skirta atkreipti dėmesį į Lietuvos lazerius, yra kvapą gniaužianti ir įsimintina visais lygiais“.

Savo simpatijų prizą žurnalo redakcija skyrė Prancūzijai, o interneto svetainėje balsavę daugiau kaip 5 tūkst. internautų favoritu išrinko išoriniu blizgesiu išsiskiriantį Kataro paviljoną. Šiuose žurnalo apdovanojimuose „Geriausio didelio paviljono“ kategorijoje nepralenkiama jau ketvirtą kartą iš eilės buvo Vokietija.

Komplimentai, aplodismentai ir sentimentai

Parodos pabaigoje, švenčiant Tarptautinio parodų biuro dieną, padėkota visiems, kieno dėka tarptautinė paroda EXPO 2017 tapo tokia sėkminga: organizatoriams, dalyviams, kūrėjams, savanoriams, lankytojams.

Oficialių parodos dalyvių vardu aukso medalį už sėkmingą dalyvavimą atsiimti garbė teko Lietuvos sekcijos komisarui Romui Jankauskui, kuris buvo išrinktas ir šios parodos komisarų kolegijos, ir valdančiojo komiteto pirmininku. Per tris mėnesius Romo Jankausko vadovaujamas komitetas surengė šešis formalius posėdžius ir nemažai neformalių susitikimų, kuriuose, pirmininkaujant Lietuvos atstovui, buvo sprendžiami visų parodoje dalyvavusių valstybių kelti klausimai. Po parodos uždarymo jos organizatoriams ir Tarptautiniam parodų biurui įteiktoje ataskaitoje pažymima, kad visų šalių gera valia komitetui pavyko sutvarkyti nemažai praktinių reikalų ir prisidėti prie EXPO 2017 sėkmės.

Sėkme, lydėjusia pasaulio akyse, gražiai buvo pasidžiaugta ir Lietuvoje.

Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje visuomenei ir žiniasklaidai pristatyti Lietuvos dalyvavimo tarptautinėje parodoje EXPO 2017 rezultatai, prisiminti įspūdingiausi parodos įvykiai, užfiksuoti vaizdo filme. Lietuvos ekspozicijos komisaras, Aplinkos ministerijos Parodų skyriaus vedėjas R. Jankauskas priminė, kad parodą, kurioje dalyvavo 115 valstybių ir 22 tarptautinės organizacijos, aplankė beveik 4 mln. žmonių. Lietuvos paviljono lankytojų skaičius gerokai perkopė 400 tūkst. Kitaip sakant, kas dešimtas EXPO 2017 lankytojas buvo Lietuvos ekspozicijos, išsiskyrusios originalumu ir modernumu, svečias.

LR aplinkos ministras Kęstutis Navickas įteikė padėkas Lietuvos ekspozicijos rengėjams. Sėkmingą šalies pasirodymą pažymėjo ir Lietuvos užsienio reikalų viceministras Darius Skusevičius. Pasak jo, tai labai pasitarnavo gerinant šalies įvaizdį, plėtojant Lietuvos ir Kazachstano santykius.

Už įspūdingą prisistatymą pirmą kartą Vidurinėje Azijoje vykusioje tarptautinėje EXPO parodoje Lietuvai padėkojo Kazachstano ambasadorius Bauržanas Mukhamedžanovas (Baurzhan Mukhamedzhanov). Mūsų ekspoziciją ir joje vykusius renginius Lietuvos ambasadorius Kazachstane V. Naudužas, specialiai atvykęs į šią šventę iš Astanos, įvertino trimis žodžiais: komplimentai, aplodismentai ir sentimentai.

Malonu pasidžiaugti, kad toje komplimentų, aplodismentų ir sentimentų jūroje neliko nepastebėtas, bet garbingai su kitais parodos rengėjais bei dalyviais įvertintas ir tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA, visus metus nuo pat šių metų pirmojo numerio vedžiojęs savo skaitytoją po EXPO komplekso statybas, parengiamuosius dalyvių susitikimus, atvertęs Lietuvos energijos  istorijos klodus, dairęsis lazerių kūrėjų laboratorijose, vedęs skaitytojus į ateities muzikos ir naujų idėjų koncertų sales bei futuristines dizaino ir meno kūrimo studijas. Galiausiai pats, prabilęs penkiomis: lietuvių, kazachų, anglų, kinų, rusų kalbomis, visu dešimties tūkstančių egzempliorių tiražu nuvykęs į Kazachstano sostinę, o iš ten, iš jaunų, išsilavinusių, draugiškų Lietuvos paviljono gidų rankų perduotas į įvairiausio amžiaus, spalvų, tautybių, tikėjimo, luomų, profesijų žmonių rankas, iškeliavęs į pačias tolimiausias Planetos vietas, tarsi koks nepaprastasis ambasadorius, įgaliotas skleisti žinią, kad ryškiausi ir patikimiausi ateities energijos spinduliai skleidžiasi žmonių širdyse ir jų protuose.

Tad jungdami protus, asmenybes ir idėjas, jau šiandien pradedame moduliuoti ateitį, kurioje – tikėkimės – viešpataus sveikas, racionalus ir jautrus protas.

„Sujunkime protus, kurkime ateitį“

Tai turėsime progos pamatyti gana greitai savotiškame sumažintame pasaulio modelyje, pasaulinėje parodoje EXPO 2020, Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, jau mažiau nei po trejų metų.

Šiemet spalio 19–20 dienomis ten vyko jau antrasis tarptautinis parodos dalyvių susitikimas, į kurį atvyko per 500 atstovų iš daugiau kaip 180 pasaulio valstybių. Šiame susitikime dalyvavo ir LR aplinkos ministerijos Parodų skyriaus vedėjas R. Jankauskas.

Paroda, kurios tema „Sujunkime protus, kurkime ateitį“, prasidės 2020 m. spalio 20 d. ir truks pusę metų. Daugiau kaip 150 valstybių jau patvirtino savo dalyvavimą, kelios dešimtys valstybių pasirašė sutartis.

Planuojama, kad šioje parodoje, kuri išsidėstys daugiau kaip keturių kvadratinių kilometrų naujai kuriamoje teritorijoje, kiekviena dalyvaujanti valstybė turės atskirą paviljoną, kad parodą aplankys 25 mln. žmonių, daugiau kaip du trečdaliai lankytojų planuojama bus iš užsienio šalių.

Sveikintina, kad Lietuva tarptautinėse parodose dalyvavusi nuo pat pirmosios 1900 m. Paryžiuje vykusios parodos, nuo 1992 m. nepraleidusi nė vienos EXPO parodos, ratifikavusi Konvenciją dėl tarptautinių parodų, o nuo 2009 m. esanti TPB nare, ir toliau tęs šią nuoseklią ir svarbią tarptautinę veiklą.

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt