VERSLO, MOKSLO IR MENO SINERGIJA. Muzika. Į žmonių širdis – kosmine muzika

 

Jolė Jūraitė

Šių metų vasario 27 d. Sankt Peterburgo akademinės filharmonijos didžiojoje salėje vyko dvasingas ir jaudinantis renginys – pirmasis tarptautinis muzikos festivalis „Kamerata“.

Išvertus iš italų kalbos, „kamerata“ reiškia kompanija, būrelis, vienminčių draugija. Prieš trisdešimt metų šį žodį pasirinko pasaulinio garso lietuvių dirigentas Saulius Sondeckis, savo įkurtą orkestrą pavadindamas „Sankt Peterburgas Kamerata“. Vėliau šis orkestras, kurį sudarė S. Sondeckio mokiniai, tapo Valstybinio Ermitažo orkestru ir, išlaikęs savo pirminį pavadinimą, gyvavo 30 metų.

Šiemet, minint prieš trejus metus amžinybėn išėjusio maestro Sondeckio 90-ies metų gimtadienį ir jo sukurto orkestro 30 metų sukaktį, surengtas tarptautinis muzikos festivalis „Kamerata“. Šios iniciatyvos ir vadovavimo festivaliui ėmėsi dirigento sūnus, garsus violončelininkas Vytautas Sondeckis.

Festivalio metu skambėjo Johano Sebastiano Bacho, Makso Christiano Friedricho Brucho, Volfgango Amadėjaus Mocarto, Piotro Čaikovskio, Franco Šuberto ir jauno, bet jau pasaulinę šlovę pelniusio kompozitoriaus ir atlikėjo Gedimino Gelgoto muzika.

Diriguojant Michailui Simonianui (Rusija), kartu su orkestru „Sankt Peterburgas Kamerata“ grojo solistai: Sergej Nakariakov (Prancūzija), Augusta Jusionytė (Lietuva), Sandra Šindler (Rusija), Dmitrij Jakubovskij (Rusija), Vytautas Sondeckis (Vokietija), David Geringas (Lietuva, Vokietija), Gediminas Gelgotas (Lietuva), Marija Mejerovič (Belgija).

Šiam ypatingam muzikiniam įvykiui daug dėmesio skyrė Sankt Peterburgo spauda. Be kita ko, joje publikuojamuose dirigento našlės, muzikės Silvijos Sondeckienės prisiminimuose ir sūnaus Vytauto Sondeckio pasisakymuose jautriai ir su meile kalbama apie ypatingą maestro ir menų miesto – Sankt Peterburgo – ryšį, neaprėpiamą dirigento ir pedagogo meilę žmonėms, su kuriais jis kalbėjosi muzikos kalba. Ši kalba puikiai suprantama įvairiose šalyse ir įvairiuose žmonių sluoksniuose.

Neįmanoma pamiršti, kokius jausmų pliūpsnius prieš keletą metų sukėlė Sauliaus Sondeckio kamerinio orkestro koncertai Kazachstane, kuriuos savo iniciatyva organizavo ir Kazachstano muzikos gerbėjams padovanojo logistikos kompanijos „TL Nika Group“ įkūrėjas ir vadovas Vytautas Varasimavičius.

Kiek vėliau Kazachstano žmonės su ne mažesniu entuziazmu priėmė ir kompozitoriaus bei atlikėjo Gedimino Gelgoto suburtą orkestrą NICO – Naujų idėjų kamerinį orkestrą (New Ideas Chamber Orchestra), kuris kosminio grožio muziką grojo sostinėje Astanoje (dabar Nursultanas), pasaulinėje parodoje EXPO 2017, ir įvairiose Kazachstano bei daugelio kitų pasaulio šalių koncertų salėse.

Be nemažai Sauliaus Sondeckio koncertų, kuriuos teko laimė girdėti, jo diriguojamas orkestras grojo ir žurnalo JŪRA MOPE SEA bei Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos įsteigtų apdovanojimų „Anatolijus 2003“ įteikimo ceremonijoje Klaipėdos dramos teatre, kai buvo pagerbiami Lietuvos jūros ir transporto verslo atstovai.

Gedimino Gelgoto vadovaujamo Naujų idėjų kamerinio orkestro mes laukiame ir šiemet 20-metį švenčiančio žurnalo JŪRA MOPE SEA jubiliejaus iškilmėse Klaipėdos dramos teatre. Šiame sudėtingame istoriniame laikotarpyje, kai žmonės dažnai nebesusikalba įprasta kalba, mes kreipiamės į kosminę muziką.

 

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt