VERSLO IR MENO SINERGIJA. 10 įspūdingų dienų Šveicarijoje

 

Žvilgsnis iš Lietuvos

Romas Jankauskas

BIE atstovas ir Lietuvos paviljono pasaulinėse EXPO parodose generalinis komisaras nuo 2005 m.

Lokarno festivalis, kuriame jau buvo pasirodę žymieji Lietuvos filmų kūrėjai Šarūnas Bartas ir Jonas Mekas, tampa Lietuvai vis aktualesnis. 71-asis Lokarno kino festivalis buvo ypač turtingas lietuviškų akcentų. Festivalio programai buvo atrinktos trys lietuviškų ar kartu su kitų šalių kolegomis kurtų filmų premjeros, o festivalio kino industrijos dienose („Match Me!“ programoje) savo šalį atstovavo trys perspektyvūs Lietuvos prodiuseriai. Šiais metais Lokarne pristatytas Rugilės Barzdžiukaitės dokumentinis filmas „Rūgštus miškas“ pelnė „Swatch Art Peace Hotel“ apdovanojimą. Ir visa tai – tik kruopelytės visos oficialiosios festivalio programos.

Pristatė Lietuvos kultūrą, istoriją ir meną

Be oficialiosios festivalio programos, tomis pačiomis rugpjūčio dienomis Lietuva turėjo dar vieną puikią galimybę pristatyti savo kultūrą, istoriją ir meną. Didžiulėmis Arminio Sciolli (Leonardo da Vinčio meno galerija „il Rivellino“) pastangomis bei  su didžiule meile Lietuvai Lokarno širdyje įvyko renginys „10 dienų Lietuvoje“.

Martyno Mažvydo nacionalinė biblioteka buvo maloniai pakviesta pristatyti Lietuvos literatūros bei kalbos istoriją atspindinčių knygų parodą, kurios dalis buvo specialiai skirta Lietuvos ir Šveicarijos istorinėms asmenybėms (ypač Paežerių menininkams). Knygų parodą pristatė bibliotekos generalinis direktorius prof. Renaldas Gudauskas ir Dokumentinio paveldo tyrimų departamento direktorė Jolanta Budriūnienė.

Tradicinės drobės ir XXI a. technologijos

Keli Lietuvos menininkai (Irma Leščinskaitė, Jurga Barilaitė, Zita Tallat-Kelpšaitė ir kt.) demonstravo savo darbus Leonardo da Vinčio „il Rivellino“ galerijoje ir dalyvavo improvizuotose dirbtuvėse. Jolita Vaitkutė ir Emilija Vinžanovaitė sukūrė nuostabią Nepriklausomos Lietuvos šimtmečiui skirtą instaliaciją iš lietuviškos žemės ant senovinių „il Rivellino“ grindų, per mažiau nei dvylika valandų suberdamos milžinišką 1918 m. Nepriklausomybės Akto signatarų nuotrauką. Ta pati Leonardo da Vinčio tvirtovė buvo atvaizduota 3D hologramoje, kurią sukūrė kiti lietuviai – broliai Lukševičiai iš Vilniuje įsikūrusios „HoPro“ įmonės – koks puikus viduramžių ir naujausių XXI a. technologijų derinys!

Įžymiojo britų režisieriaus Peter Greenaway ir lietuviškos fotografijos tėvo Antano Sutkaus duetas

Kita įspūdinga A. Sciolli inicijuota skirtingų kultūrų sąsaja – žymaus britų (Velso) režisieriaus Peter Greenaway darbų bei originalių, pasirašytų lietuvių fotografo Antano Sutkaus, lietuviškosios fotomeno mokyklos tėvo, nuotraukų paroda. Šių dviejų puikių menininkų darbai puošė tą pačią galerijos salę, kurioje iš jų interviu ėmė šveicarų kinematografas Misha Tognola, šiuo metu dirbantis prie dokumentinio filmo „Vasarvidžio nakties pokalbis Lietuvoje“. Muralto mieste, kur šiuo metu vyksta filmavimai, buvo parodytas filmo anonsas, o filmavimo komanda netrukus tęs darbus Lietuvoje. Muralto PAN asociacijos dėka buvo parodyti ir keli klasikiniai lietuviški filmai: A. Grikevičiaus „Jausmai“, V. Žalakevičiaus „Adomas nori būti žmogumi“ ir kiti.

Lietuvos delegacija pakviesta į priėmimą pas Šveicarijos Prezidentą Alain Berset

Renginyje „10 dienų Lietuvoje“ dalyvavo 12 asmenų (menininkų ir oficialių pareigūnų) delegacija iš Lietuvos. Mums visiems buvo didžiulė garbė dalyvauti rugpjūčio 3 d. Prezidento Alain Berset garbei surengtuose pietuose Monte Verità, Askonoje, Ticine, Šveicarijoje. Prezidentas maloniai sutiko priimti visą su „10 dienų Lietuvoje“ kultūriniu renginiu susijusią Lietuvos delegaciją. Mums tai buvo puiki galimybė papasakoti jam daug svarbių dalykų apie Lietuvą bei apie puikią nepailstančio filantropo, meno kolekcionieriaus ir „il Rivellino“ galerijos bendraturčio A. Sciolli įkvėptą abipusio bendradarbiavimo iniciatyvą tarp Lietuvos ir Ticino.

Žurnalas JŪRA MOPE SEA įteiktas Šveicarijos Prezidentui

Šiam išskirtiniam renginiui buvo išleistas specialus tarptautinio verslo žurnalo JŪRA MOPE SEA numeris, pristatantis realiai vykstančią verslo ir meno sinergiją. Žurnalo viršelį puošė pasaulinio garso meno grandai: britas P. Greenaway ir lietuvis A. Sutkus. Ši lietuvių fotografo R. Danisevičiaus nuotrauka buvo pasirinkta ir renginio plakatui.

Šiame JŪRA MOPE SEA numeryje publikuoti  interviu su renginio „10 jours en Lituanie“ organizatoriumi, „il Rivellino“  meno galerijos savininku A. Sciolli, kino režisieriumi P. Greenaway, fotomenininku A. Sutkumi, pristatyti visi plenere dalyvavę ir publikos akivaizdoje kartu su kitų šalių menininkais kūrę Lietuvos menininkai.

Kartu su kitais atminimo apie Lietuvą ženklais žurnalas buvo įteiktas Šveicarijos kultūros ministrei I. Chassot ir Prezidentui A. Berset.

Nepamirštami vizitai ir susitikimai

Lietuvos parodą „10 jours en Lituanie“ „il Rivellino“ galerijoje aplankė Šveicarijos kultūros ministrė prof. Isabelle Chassot, žymusis šveicarų architektas Mario Botta, britų režisierius Peter Greenaway, daugybė dokumentinio kino festivalio „Visions du Reel“ – specialaus „il Rivellino“ organizuojamo renginio – dalyvių ir daugelis kitų. Lietuvos delegacija turėjo galimybę apsilankyti visuose oficialiuose Lokarno festivalio renginiuose, pasigėrėti aistringomis festivalio prezidento Marco Solari kalbomis bei Šveicarijos nacionalinės šventės rugpjūčio 1-ąją akcentais ir apsikeisti mintimis su daugeliu politikų ir visuomenininkų, įskaitant buvusį Šveicarijos liberalų partijos prezidentą Claude Ruey, kuris lankėsi Vilniaus Frankofonijos institute prieš keletą metų. Filmų žiūrėjimas Piazza Grande aikštėje, apsilankymas nuostabioje M. Botta darbų parodoje „Spazio Sacro“ savivaldybės „Casa Rusca“ galerijoje bei dalyvavimas ekumeninėse pamaldose Santa Maria Assunta vienuolyne kartu su festivalio prezidentu, Lokarno miesto meru ir bažnyčios atstovais paliko išties neišdildomą įspūdį.

Ir čia malonūs siurprizai nesibaigė: pakeliui namo sužinojome, kad Antanas Sutkus buvo apdovanotas Boccalino d’Oro – vieno iš nepriklausomų kritikų –  specialiuoju apdovanojimu. Šiuolaikinių lietuvių fotografų darbai taip pat neliko nepastebėti – atsiliepimai apie Lietuvos žurnalistikos fotografo darbus pritraukė profesionalų dėmesį, o Ramūno Danisevičiaus nuotraukos, kuriose užfiksuotas Sutkaus ir Greenaway susitikimas, išspausdintos atskiroje knygoje. Paskutiniosiomis festivalio dienomis „il Rivellino“ vyko Ticino menininkų ir choro iš Gruzijos pasirodymai, o Lietuvos parodą M. Botta aplankė dar keletą kartų. Kartu su juo A. Sciolli planuoja įkurti tyrinėtojų grupę, kuri nagrinėtų Lietuvoje nuo 1550 m. iki šiol dirbusių ir dirbančių Ticino architektų ir menininkų (Constantino Tencalla ir kitų) veiklą.

Ir galiausiai, tomis dienomis mus visus labai šiltai priėmė „Pasticceria Marnin“ – turbūt geriausia kepyklėlė Šveicarijoje. Ir už tai liekame dėkingi poniai Franca Antognini.

„Marnin“ Panettone pyrago skonio prisiminimai ir kūrybingi ateities planai

Praėjus kelioms dienoms nuo grįžimo į Lietuvą, visa delegacija dar kartą susirinko Nacionalinėje bibliotekoje pasimėgauti prisiminimais apie nuostabų renginį Šveicarijoje. Skanaudami puikųjį „Marnin“ Panettone pyragą ir prisimindami Milane 2015 m. vykusios EXPO metu laurus nuskynusius „Camelia-Locarno“ saldumynus, galvojome, kaip būtų puiku mums visiems vėl susitikti kitoje EXPO parodoje 2020 m. Tikėkimės, kad taip ir bus, kadangi mūsų draugas iš Ticino A. Sciolli artėjančiai EXPO turi rimtų planų, o jei jau jis ką nors suplanuoja – tai visuomet išsipildo.

Jei atvirai, požiūris į „10 dienų Lietuvoje“ kultūrinį renginį Šveicarijoje buvo daug pozityvesnis, nei bet kuris iš mūsų galėjome tikėtis. Tikiu, kad jis sustiprins kultūrinius Lietuvos ir Šveicarijos saitus jau netolimoje ateityje. Net nepaisant to, kad puikusis „10 dienų Lietuvoje“ renginys sutapo su Lietuvos ambasados Šveicarijoje uždarymu dėl ekonominių sumetimų. Tai tikrai nesusilpnins kultūrinės ir pilietinės diplomatijos.

„10 dienų Lokarne“ varžysis dėl „Geriausios šveicariškos knygos 2018“ vardo

Aleksandra Džežulska

Lokarno kino festivaliui ir jo metu vykusiems renginiams pasibaigus, Leonardo da Vinčio meno galerijos „il Rivellino“ savininko Arminio Sciolli ir meno direktoriaus Jean Olaniszyn pastangomis išleista solidi knyga „10 dienų Lokarne“.

Joje pristatomos Lietuvos fotografijos patriarcho Antano Sutkaus naujausios nuotraukos, padarytos 10 dienų Lokarne trukusios Lietuvos delegacijos vizito metu. Nuotraukose užfiksuoti susitikimai su Šveicarijos Prezidentu Alain Berset, žinomu Šveicarijos architektu Mario Botta bei daugybe kitų Šveicarijos kultūros ir meno atstovų. A. Sutkaus objektyvas įamžino daug puikių akimirkų su garsiu Didžiosios Britanijos kino režisieriumi Peter Greenaway, kuris šią vasarą lankėsi fotomenininko namuose Vilniuje.

  1. Sciolli turi dar daugiau planų išsamiau parodyti dviejų meno grandų gyvenimo ir kūrybos momentus.

Leidinyje yra nemažai ir kitų Lietuvos bei Šveicarijos fotografų darbų. Knygoje pristatomi renginyje Lokarne dalyvavę kultūros, mokslo ir meno atstovai. Joje parodyta Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos surengta istorinių knygų, primenančių Lietuvos ir Šveicarijos kultūros bei meno sąsajas, ekspozicija, taip pat šiuolaikinių menininkų gyvoji kūryba, vykusi tiesiog žiūrovų akivaizdoje.

Šią knygą ketinama pristatyti „Geriausios šveicariškos knygos 2018“ konkursui, kuris vyks gruodžio mėnesį.

Skaitytojų dėmesiui publikuojame žavų A. Scio-lli įžanginį žodį, paskelbtą knygoje „10 dienų Lokarne“.

Ar fotografija dar egzistuoja? Antanas Sutkus – paskutinis egzistencialistas

Gilios literatūrinės krizės metu, kai 2018 m. spalį Nobelio premijos apdovanojimai liko be literatūros premijos, šis garsiausio dar gyvo, 1939 m. gimusio literatūros fotografo nuotraukų albumas, išleistas ELR leidyklos, į kultūrinę erdvę įneša šiek tiek šviesos.

Likimas ir istorijos ironija panoro, kad 1965 m. šios knygos genijus Antanas Sutkus taptų žymiausiu Žano Polio Sartro fotografu: tais laikais Nobelio premijos apdovanojimai taip pat liko be literatūros premijos – Sartras atsisakė savo premijos, kuri jam buvo paskirta 1964 m. spalio 22 d. dėl moralinių priežasčių.

Jūsų rankose esanti knyga – tai trečiasis tomas, skirtas Antano Sutkaus ir Peter Greenaway susitikimams, kurie tapo paskata atskleisti šiandieninę Šveicarijos ir Lietuvos kultūrinę aplinką, patyrusią dar vieną agonijos pliūpsnį – kino mirtį paskelbusio ekscentriškojo Velso filmų kūrėjo  neįmanomą misiją pabaigti savo meninį filmą „Walking to Paris“ („Kelionė į Paryžių) apie Brancusi, pasiklydusį Šveicarijos Alpėse.

Esame be galo dėkingi Šveicarijos Prezidentui Alain Berset už jo dosnumą. Šiuo spausdintu Lokarno 71-ojo festivalio atsiminimu maldaujama teisingumo, siekiant išlaisvinti autorių iš kafkiškų košmarų, kuriuos generuoja kultūrinė biurokratija.

Antanas Sutkus žengia kito didžiojo literatūrinės fotografijos meistro – Izis (Israelis Bidermanas) – keliu. Šio, taip pat iš Lietuvos kilusio autoriaus šešis didžiulius nuotraukų albumus Šveicarijoje išleido „Guilde du Livre“ (Lozanija). Tokios pačios sėkmės linkiu ir „Edizioni ELR“ (Losone) istoriniams  leidiniams, žengiantiems Ivan Bianchi ir Mario Dondero leidinių pėdomis.

Arminio Sciolli,

Lokarno LDV kultūros centro „il Rivellino“ direktorius

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt