RINKA. ANALIZĖ. PROGNOZĖS. Tarp svarbiausių pasaulio įvykių tai, kas neįvyko

„Brexit“ ir toliau kelia daugybę klausimų Europos ir pasaulio verslui. Tad nenuostabu, kad tarptautiniuose renginiuose ir diskusijose apie tai kalba daugelis pranešėjų.

Kaip verslas prisitaiko ar mėgina prisitaikyti prie naujų sąlygų? Kokie iššūkiai laukia ateityje? Ar JK ir ES skyrybos perbraižys tarptautinių transporto koridorių bei kelių žemėlapius ir pakeis prekių judėjimo logistikos grandinėse tendencijas?

Šie ir panašūs klausimai neramina verslo ir su verslu susijusias struktūras.

Savo įžvalgomis pasidalinti paprašėme JŪRA MOPE SEA partnerio –  „International Euromonitor“ –  eksperto Danielio SOLOMONO.

Danielis Solomonas yra atsakingas už makroekonominį modeliavimą ir analizę. Kompetencijos sritys: verslo ciklai, finansų rinkos ir makroekonomika, dinaminiai bendrosios pusiausvyros modeliai bei taikomoji makroekonometrija. Danielis yra Kanados Queenso universiteto vadybos ir finansų magistras, Kanados McGillio universiteto ekonomikos magistras bei Kanados Monrealio universiteto ekonomikos mokslų daktaras.

https://lt.linkedin.com/in/bernarddanielsolomon

Kaip „Brexit“ paveiks verslą? Kokie iššūkiai laukia ateityje?

„Brexit“ poveikį labiausiai pajaus JK ekonomika ir šioje šalyje savo veiklą sukoncentravusios įmonės. Tačiau JK eksportuotojų išlaidas, kilusias dėl papildomų tarifų ir prekybos su ES barjerų, kompensuos toliau nuvertėjantis Britanijos svaras. Nesudarius jokio prekybos sandorio, JK vidaus rinkoje įvairių vartojimo prekių pardavimuose būtų galimas 1,5–4,5 % smuktelėjimas. Didžiausių savo pajėgų JK nesutelkusioms įmonėms „Brexit“ poveikis bus minimalus.

Kuris iš pernai metų sprendimų ar įvykių buvo esminis Europos ir pasaulio ekonomikai?

Pagrindinis praėjusių metų įvykis Europai – proeuropietiškai nusiteikusio Emmanuelio Macrono pergalė Prancūzijos prezidento rinkimuose. Tai panaikino Prancūzijos pasitraukimo iš ES ir euro zonos riziką artimiausiems penkeriems metams bei sudarė tvirtą pagrindą tolesnėms ES stiprinimo priemonėms per Europos valiutos fondą ir dalinę fiskalinę sąjungą. 2018–2019 m. lieka dvi pagrindinės ES problemos:

  • Silpna Italijos ekonomika ir vyriausybė. Šiuo metu Italijos pasitraukimas iš euro zonos yra mažai tikėtinas, tačiau net geriausiu atveju Italija liks su silpna vyriausybine koalicija ir didelių struktūrinių bėdų turinčia ekonomika.
  • Politiniai ginčai su Rytų Europos šalimis, pavyzdžiui, Vengrija ir Lenkija bei jų neliberalios demokratijos. Turint omenyje, kokia svarbi yra gera vyriausybinė santvarka ES misijai, nesiėmus tinkamų veiksmų tai galėtų ES suskaidyti.

Žvelgiant pasauliniu mastu, pagrindinis įvykis yra tai, kas neįvyko: JAV prezidentas Donaldas Trumpas nesunaikino pasaulinės geopolitinės tvarkos. NATO tebegyvuoja su JAV parama, JAV ir Kinijos santykiai liko nuosaikūs, nors pastarojo laikotarpio JAV tarifai galėtų išprovokuoti ribotą prekybos karą, tačiau, nepaisant pradinio nerimo dėl D. Trumpo politikos,  pasaulinis augimas nesustoja ir toliau didėja.

Kai kurie ekspertai 2018-iesiems pranašauja krizę, kuri turėtų būti dar didesnė nei ankstesnės. Ar mums tikrai verta nerimauti?

Pasaulinė krizė gali ištikti bet kuriais metais, tačiau 2018-aisiais tikimybė maža. Nuo 2016 m. pasaulio ekonomika sustiprėjo, ypač euro zonoje. Kinija ir toliau kenčia nuo didelių skolų, tačiau 2017 m. jų našta stabilizavosi, o Kinijos vyriausybė turi daug fiskalinės erdvės finansinei pagalbai bankų krizės atveju.

Korėjos situacija lieka vis dar neaiški. Karas įstumtų Azijos ir Ramiojo vandenyno ekonomiką į krizę, kurią pajustų visas pasaulis. Tačiau, atsižvelgiant į Šiaurės Korėjos veiksmus ribojančias didžiules išlaidas ir JAV sąjungininkus Azijoje, šis scenarijus vargiai tikėtinas – tokiai tikimybei 2018 m. galėtume priskirti vos 2–7 %.

Žvelgiant iš dabartinės perspektyvos, trys didžiausios rizikos pasaulio ekonomikai 2018 m. yra šios: didesnė nei planuota pažengusių ekonomikų produktyvumo stagnacija su akcijų rinkos korekcijomis ir aršesniu protekcionizmu, sulėtėjimas besiformuojančiose rinkose bei sunkus Kinijos nusileidimas.

Bet kuris iš šių scenarijų ateinantiems trims metams sumažintų metinį pasaulinį BVP augimą 1–1,5 %. Žvelgiant iš mūsų pasaulinės perspektyvos, kiekvieno iš šių scenarijų tikimybė 2018 m. – 5–15 %.

Dėkojame už Jūsų įžvalgas.

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt