RINKA. ANALIZĖ. PROGNOZĖS. Nežinomybė dėl „Brexit“ toliau trukdo JK logistikos pramonės veiklai

 

Justinas Liuima,

„Passport Industrial“ vyriausiasis analitikas, www.euromonitor.com

2017 m. Jungtinės Karalystės logistikos bei kelių transporto pramonė ir toliau rodė prastėjančius rezultatus, o pajamos palyginamosiomis kainomis smuko 1,5 % – iki 152,6 mlrd. JAV dolerių. 2018 m. pagerėjimo nelaukiama – logistikos ir kelių transporto pramonės pajamos turėtų kristi dar 0,5 %.

2017 m. sumažėjo ir vartotojų pasitikėjimas bei išlaidos, kuriems įtakos turėjo keletas neigiamų veiksnių, tokių kaip silpnas ekonominis augimas, sustingusios vartotojų pajamos ir kylanti infliacija. Vartotojų pasitikėjimas ypač pakirto automobilių bei kuro pramonės didmeninę ir mažmeninę prekybą, kuriose didžiąją dalį pajamų sudaro privačių pirkėjų atnešamos lėšos. Tai savo ruožtu palietė ir logistikos pramonę, kadangi mažmeninė prekyba perka daugiausiai logistikos paslaugų visoje JK. Silpno ekonominio augimo ir kylančios infliacijos tendencijos turėtų tęstis ir 2018 m., dar labiau silpnindamos logistikos paslaugų paklausą.

Kita vertus, 2017 m. ėmė stabilizuotis JK gamybos pramonė – tai parodė šiek tiek ūgtelėjęs verslo pasitikėjimas. JK gamintojai ir toliau naudojasi silpnėjančiu svaro sterlingo kursu, konkurencingesniu eksportu ir augančia dalių bei kitų gamyboje naudojamų komponentų produkcijos lokalizacija. Augantis eksportas ir gamybos produkcija 2017 m. šiek tiek palengvino logistikos paslaugų tiekėjų situaciją. Tačiau vidurinio laikotarpio augimo perspektyvos lieka miglotos. Dėl didelio politinio nestabilumo dauguma JK gamintojų vengia plėsti gamybos apimtis, vadinasi, 2018–2019 m. pramoninių prekių transporto paslaugų paklausa taip pat bus mažesnė.

Nepaisant 2017 m. derybų postūmio, verslas ir toliau peržiūri savo tiekimo grandines

Nepaisant sunkios ES ir JK derybų dėl „Brexit“ pradžios, 2017 m. įvyko šiokie tokie postūmiai. Pirmiausia, buvo sutarta saugoti ES ir JK piliečių teises, antra, JK įsipareigojo negriežtinti judėjimo per sieną su Airija. Šie sprendimai suteikė šiek tiek aiškumo verslui ir pademonstravo norą išlaikyti laisvą prekybą tarp JK ir ES. Tačiau neaiškumas dėl laisvo žmonių judėjimo išlieka. Laisvo specialistų iš ES judėjimo apribojimai ypač pakenktų JK oro erdvei ir aukštųjų technologijų pramonei, kuri šiuo metu yra gana stipriai priklausoma nuo specialistų iš užsienio. Laisvo specialistų judėjimo apribojimas gali turėti neigiamos įtakos gamybos ir dalių tiekimo grandinėms.

Be gamintojų, JK prekybininkai ir greitai judančių prekių vežėjai taip pat ruošiasi galimiems pokyčiams paskirstymo kanaluose. Jei derybos dėl laisvos prekybos žlugtų, JK mažmeniniai prekybininkai svarsto perkelti savo paskirstymo centrus į ES. Naujų investicijų greičiausiai pritrauks Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kadangi šios šalys turi gerai išvystytą logistikos infrastruktūrą ir geografiškai yra gana arti JK. Tačiau galutinis verslo sprendimas bus gerai apgalvotas ir 2018 m. nesitikima jokių konkrečių veiksmų.

Be to, daugelis JK ir ES verslų peržiūri savo tiekimo grandines – pirmiausia siekdami išvengti valiutos kurso svyravimų. Verslo apklausos rodo, kad 63 % Europoje įsikūrusių įmonių tikisi išlaikyti didesnę dalį savo tiekimo grandinės už JK ribų. Chemijos, transporto įrangos, įrenginių ir aukštųjų technologijų gaminių pramonės įmonės turėtų perkelti didesnę dalį savo gamybos už JK ribų į tokias šalis kaip Vokietija, Nyderlandai, Ispanija arba Prancūzija. Be to, tai gali turėti įtakos komponentų ir medžiagų tiekimo grandinėms, kadangi aukščiau minėtose šalyse įsikūrusios įmonės didelę dalį savo medžiagų gauna iš mažesnes kainas galinčios pasiūlyti Vidurio ir Rytų Europos. Tai reiškia, kad paklausai pasislinkus iš JK į Vidurio ir Rytų Europą, ypač Lenkiją, Čekiją ir Slovakiją, pasikeis įvairių komponentų, įskaitant plastikinių ar guminių dalių, elektronikos ir pan., tiekimo grandinės.

Be to, JK tiekimo grandinėse taip pat tikimasi pokyčių. Verslo apklausos rodo, kad, norėdamos apsisaugoti nuo nepalankių valiutos kurso svyravimų ir politinės rizikos (jei būtų apribota laisva prekyba su ES), apie 40 % JK įsikūrusių įmonių planuoja didinti produkcijos lokalizaciją. Vietinius vartotojus aptarnaujančios įmonės vienos pirmųjų lokalizavo savo produkciją, pavyzdžiui, „Cadbury“ perkėlė gamybą iš Lenkijos į Bornvilį, o „IKEA“ planuoja didinti baldų gamybos JK apimtis siekdama išlaikyti nedideles produkcijos kainas. Planuojama, kad automobilių pramonė taip pat imsis gamybos lokalizacijos, kadangi automobilių gamintojai iš vietinių tiekėjų perka tik 44 % dalių ir planuoja padidinti dalių lokalizacijos apimtis. Pavyzdžiui, 2017 m. superautomobilių gamintojas „McLaren“ paskyrė 50 mln. Didžiosios Britanijos svarų sterlingų anglies pluošto dalių gamybos lokalizacijai.

Padidėjus gamybos lokalizacijai, JK gamintojai, tiekėjai ir logistikos paslaugų tiekėjai turėtų lengviau atsikvėpti. Tačiau didžioji dauguma įmonių taip pat nurodo siekiančios derybomis su tiekimo grandinėmis sumažinti išlaidas gamybos žaliavoms. Tokia situacija parodo, kad logistikos ir kelių transporto paslaugų tiekėjai JK ir toliau jaus spaudimą iš gamintojų, o kylanti infliacija ir kuro kainos dar labiau mažins gaunamą pelną. Nuo 2016 m. JK logistikos ir kelių transporto pramonės pelnas sumažėjo 11 %. Palyginimui, transporto ir logistikos pramonės pelnas kitose Vakarų Europos šalyse augo.

2018 m. bus lemtingi – susiformuos „Brexit“ santykiai tarp JK ir ES

2018 m. bus lemtingi „Brexit“ derybų metai, nuo kurių priklausys, kaip atrodys ekonominiai JK ir ES santykiai. 2018 m. taip pat parodys, kaip toliau vystysis JK ir ES verslo santykiai bei tiekimo grandinės. Dėl didelio politinio neapibrėžtumo, kol nėra aiškesnių „Brexit“ rezultatų, JK verslas nenoriai investuoja į įrangos atnaujinimą ar gamybos plėtrą. 2018 m. JK ir ES derybos turėtų atnešti naujų žinių verslui ir paskatinti juos arba naujoms investicijoms, arba perkelti gamybą (nepavykus deryboms dėl laisvos prekybos).

Šiuo metu didelė tikimybė, kad laisvos prekybos sutartis bus atidėta ir „Euromonitor International“ makro modelis tokiam scenarijui duoda 40–50 % tikimybę. Atidėjus laisvos prekybos sutartį, JK ir ES susitartų pratęsti JK narystę ES dar dviem ar trims metams, o galutinis susitarimas dėl laisvos prekybos po „Brexit“ būtų pasiektas 2020–2022 m. Tokiam scenarijui pasitvirtinus, prekybos srautuose ir tiekimo grandinėse nesitikima jokių drastiškų pokyčių. Tačiau JK taip pat nori į laisvos prekybos sandorį įtraukti paslaugas bei šiek tiek apriboti laisvą žmonių judėjimą, o tai gali sukelti ES narių pasipriešinimą, taigi nebūtų pasiekta jokio susitarimo. Remiantis „Euromonitor International“ makro modeliu, tokio scenarijaus tikimybė yra 35–45 %, o jam pasitvirtinus, 2019 m. greičiausiai prasidės gamybos perkėlimo iš JK procesai bei trukdžiai tiekimo grandinėse.

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt