POLITIKA IR GYVENIMAS. Trečiasis Kazachstano modernizacijos etapas: pasaulinis konkurencingumas

 

Kazachstano Respublikos prezidentas Nursultanas Nazarbajevas kasmet metų pradžioje kreipiasi į Kazachstano tautą, paskelbdamas valstybės strategiją svarbiausiais klausimais ir išdėstydamas savo poziciją, kodėl būtini vienokie ar kitokie žingsniai bei sprendimai.
Šiemet Kazachstanui švenčiant 25 metų Nepriklausomybės sukaktį, N. Nazarbajevo kreipimesi konstatuojama, kad šalis užbaigė vieną vystymosi etapą ir žengia į naują – trečiosios Kazachstano modernizacijos – etapą, pasiruošusi deramai sutikti jos laukiančius iššūkius.
Jūsų dėmesiui pristatome ištraukas iš Kazachstano prezidento kreipimosi į tautą.

Mieli Kazachstano žmonės!
Kreipiuosi į Kazachstano tautą žengiant į naują epochą.
Šalis garbingai baigė 25 metus trukusį vystymosi etapą. Didžiuojamės savo valstybe. 25-ojo Nepriklausomybės jubiliejaus proga vykusios šventės metu pažymėjome Kazachstano pasiekimus ir progresą. Juos gerai žino ir vertina pasaulio bendruomenė.
Nuo 2017 m. Kazachstanas tapo nuolatine Jungtinių Tautų Saugumo tarybos nare.
Šiais metais Astanoje vyksta tarptautinė paroda EXPO 2017. Esame pirmieji iš NVS ir Vidurio Azijos šalių, kuriems buvo patikėtas toks svarbus pasaulinis renginys.
Almatoje prasidėjo „Universiada 2017“ renginiai, kuriuose dalyvauja daugiau nei 2 000 penkiasdešimt septynias šalis atstovaujančių atletų ir delegatų.
Visa tai – Kazachstano Vyriausybės teisingos politinės krypties tarptautinėje arenoje rezultatai.
Iki 2050 m. Kazachstanas prisijungs prie labiausiai išsivysčiusių pasaulio šalių trisdešimtuko. Būtinai sieksime šio tikslo.
Augančios konkurencijos ir stabilumo trūkumo pasaulyje akivaizdoje mano 2012 m. pasiūlyta „Strategija 2050 m.“ darosi vis aktualesnė. Laiku numatėme artėjantį sunkmetį.
Pasitelkę „Nurly Zhol“ ekonominę politiką ir „100 žingsnių“ tautos planą, produktyviai įgyvendiname sudėtingos globalios transformacijos pradinį etapą. Vien 2014–2016 m. ekonomikos palaikymui buvo skirti papildomi 1,7 trln. tengių. Tai paskatino ekonominį ir verslo augimą bei padėjo sukurti daugiau nei 200 tūkst. naujų darbo vietų. Atitinkamai, BVP 2016 m. išaugo 1 %. Tai ypač svarbu turint omenyje sudėtingas šiandienines sąlygas.
Pasaulio situacija greitai keičiasi. Tokia naujoji realybė ir turime su ja susitaikyti.
Mieli tautiečiai! Tik numatyti ateitį ir ryžtingai įvairius iššūkius priimti galinčios, o ne vietoje stoviniuojančios ir kažko laukiančios tautos taps nugalėtojomis.
Pasaulyje prasideda naujoji – ketvirtoji industrinė revoliucija.
Vykstant visuotiniam ekonominiam skaitmeninimui, išnyks ištisos pramonės šakos, o jų vietoje išaugs naujos. Mūsų akyse vykstantys pokyčiai tampa tiek istoriniais iššūkiais, tiek naujomis galimybėmis mūsų tautai.
Šiandien keliu iššūkį pradėti trečiąjį Kazachstano modernizacijos etapą. Jis būtinas norint sukurti naują ekonominio augimo modelį, kuris stiprintų pasaulinį šalies konkurencingumą.
Daugelis šalių šiuo metu sprendžia tą pačią problemą. Esu tikras, kad nėra perėjimo į naująjį augimo modelį standarto. Turime susikoncentruoti į savo stipriąsias puses ir neprarasti kartu per 25 Nepriklausomybės metus sukurtų galimybių.
Visi pamename pirmąjį Kazachstano modernizavimo etapą. Pamename prieš ketvirtį amžiaus iš Sovietų Sąjungos griuvėsių pradėtą savarankišką kelią. Tuomet mūsų karta nuo pamatų pastatė naują valstybę, kurios prieš tai net nebuvo pasaulio žemėlapyje.
Perėjome į rinkos ekonomiką. Labai svarbu, kad tuomet kartu sugebėjome atsilaikyti prieš vidinius konfliktus ir griūvančią ekonomiką. Kazachstanas išbrido iš to laikotarpio, patyręs minimalius nuostolius ir nešinas didžiuliais pasiekimais.
Antrasis modernizacijos etapas prasidėjo priėmus „Strategiją 2030 m.“ bei įkūrus naująją sostinę Astaną. Rezultatai nepaneigiami. Šalis atsiplėšė nuo ekonominės krizės ir prisijungė prie konkurencingiausių pasaulio šalių penkiasdešimtuko.
Du sėkmingi modernizacijos procesai suteikė mums neįkainojamos patirties. O dabar turime drąsiai žengti į priekį ir pradėti trečiąjį etapą.
Šios naujovės yra skirtos ne kovoti su šiandieniniais pasaulio iššūkiais, o nutiesti patikimą tiltą į ateitį ir įvykdyti „Strategijos 2050 m.“ tikslus. Ji bus vykdoma pagal „100 žingsnių“ tautos planą.
Aš matau penkis pagrindinius prioritetus:
Pirmasis – vykdyti pagreitintą ekonomikos technologinę modernizaciją.
Antrasis – intensyvi verslo aplinkos plėtra.
Trečiasis – makroekonominis stabilumas.
Ketvirtasis – žmogiškojo kapitalo kokybės gerinimas.
Penktasis – institucijų transformavimo, saugumo ir kovos su korupcija iniciatyvos.
Šie prioritetai turi užtikrinti didesnį nei pasaulinis vidurkis ekonominį augimą ir stabilų judėjimą link labiausiai pasaulio išsivysčiusių šalių trisdešimtuko.
Mieli Kazachstano žmonės! Šiuo kreipimusi norėčiau perteikti savo požiūrį į naujosios realybės vystymosi tendencijas kiekvienam piliečiui.
Trečiojo Kazachstano modernizacijos etapo įgyvendinimui pavedu Vyriausybei sukurti strateginį vystymosi iki 2025 m. planą, kuris vadinasi „Kazachstano nacionalinė technologijų iniciatyva“.
Neturime kito pasirinkimo, kaip tik iškėlus galvas priimti šį iššūkį ir spręsti tolesnius šalies modernizacijos klausimus.
Tikiu, kad mūsų didi tauta pasinaudos šia unikalia istorine galimybe.
Kazachstanas yra jauna, daugiakultūrė, dinamiškai auganti ir savo ateitimi tikinti šalis! Sėkmingai užbaigėme vieną 25 metus trukusį vystymosi kelią. Per kitus 25 metus tikimės pasiekti dar didesnių aukštumų.
Kaupdami vertingą valstybės kūrimo patirtį įžengėme į naują etapą. Esu tikras, nesvarbu, kokie iššūkiai mus pasitiktų ateityje, mes juos įveiksime. Mūsų vienybė yra didžiausia stiprybė.
Savo palikuoniams Kazachstaną paliksime dar labiau klestintį!

Iš 2017 m. sausio 31 d. Kazachstano Respublikos prezidento Nursultano Nazarbajevo kreipimosi į Kazachstano tautą

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt