LEIDĖJOS ŽODIS. Scenoje kabo šautuvas...

 

 

Jeigu pjesės pradžioje ant sienos kabo šautuvas, tai pabaigoje jis turi iššauti, taip savo laiške vienam literatui lygiai prieš šimtą trisdešimt metų rašė rusų literatūros klasikas Antonas Čechovas.

Šūvio laukimas spektaklyje kuria intrigą ir įtampą, neleidžiančią žiūrovui atsipalaiduoti.

Dvidešimt pirmojo amžiaus pradžioje atsipalaidavimu ir nuoboduliu skųstis tikrai negalime. Pasaulinėje teatro scenoje vyksta tiek spektaklių, kad nelengva pasirinkti favoritus ir nuspręsti, kuriais – melodramų, tragedijų, farsų ar komedijų – atlikėjais žavėtis, o kuriuos apmėtyti pasenusiais kiaušiniais.

Žiūrovai turi didžiulį pasirinkimą nuo užsitęsusio „Brexit“ serialo su jau pabodusiais aktoriais bei mirštančios gulbės partiją atliekančia primadona iki netikėtų performansų, atliekamų energingai, aistringai, atsakingai, čia ir dabar, kaip, sakykim, didžiulės, beveik visą Mendelejevo lentelę savo gelmėse turinčios Azijos valstybės pirmasis ir vienintelis prezidentas visų žiūrovų akivaizdoje pasirašo atsistatydinimo dokumentą ir oriai palieka sostą, viešai išbaręs šalies vyriausybę, nesugebančią susitvarkyti su korupcija bei kitomis, į pasaulio lyderius besiveržiančiai valstybei trukdančiomis negerovėmis.

Ne mažiau dėmesį kaustantis pernai prasidėjusios melodramos „Apie meilę, branduolinį arsenalą ir kitus demonus“ antrasis veiksmas, kur pagrindiniai veikėjai – nekaltas aukštas blondinas ir drovus jaunas brunetas – ketina draugiškai papietauti neutralioje teritorijoje, aptarti šviesią ateitį ir tuo pačiu pakoreguoti kai kuriuos pasaulio reikalus. Deja, „fake“ žinios, su kuriomis nenuilstamai kaunasi Don Kichotas ne iš La Mančos, taip suerzina pagrindinį herojų, kad jis staiga šoka ant savo eikliojo žirgo Rosinanto, paspaudžia pentinais ir išjoja statyti sienos. Brunetas lieka vienas su ataušusiais pietumis, raketomis ir sankcijomis. Nepatenkintas ir suirzęs sėda į savo eiklųjį traukinį ir išdarda daryti bandymų.

Ar čia melodramos pabaiga?

To niekas nežino.

Hamletiškas veiksmas vyksta ne per toliausiai nuo Hamleto pilių, pačioje tautų sostinėje. Esminis klausimas – būti ar nebūti – čia dramatiškai skamba įvairiomis tonacijomis: sienos ar atviros durys ir širdys, nesuskaičiuojamomis ordomis plūstantys svečiai inžinieriai ar kelių plėšikai, gyvenimas be meilės ar skyrybos, Azijos invazija – pavojus ar ekonominė nauda? Štai, kur klausimas!

Kai tokių kataklizmų akivaizdoje Frau, Ledi ir Mesjė sujungia rankas ir širdis, visada pasiryžę bendrai kovai, viena antraplanė aktorė ima ir savavališkai nueina Naujuoju šilko keliu. Ir vėl klausimas – pasivyti, sugrąžinti, nubausti ar numoti ranka – tegul sau eina. Vis vien niekur toli nenueis, pasimes tose Gobio ir Taklamakano dykumose.

Spektakliuose, kur didieji aktoriai majestotiškai perdalina pasaulį, atsainiai priglausdami savo globon vamzdžius, uostus, pusiasalius, aukštumas bei kitokią šios žemės smulkmę, rimtų vaidmenų bando imtis ir pradedantieji atlikėjai, teatrališkai keisdami valstybių ir sostinių pavadinimus, ministrus, direktorius, valytojus, portfelius ir kojines.

Klakeriai ploja.

Naujieji kvakeriai šturmuoja šventoves.

Efektingos masinės scenos, kuriuose daugybė statistų veržiasi vaidinti prezidentus, vyksta fatališkos ir ugningos blėstančios oranžinės ir kaitriai liepsnojančios geltonosios scenografijos fone.

Scenarijų autoriai, režisieriai ir prodiuseriai lieka inkognito. Tai tik dar labiau kaitina aistras ir kelia nerimą, nes kažkur, scenos gilumoje, ant sienos kabo šautuvas...

Teatras laukia mąstančio žiūrovo.

 

Nuoširdžiai Jūsų,

Zita Tallat-Kelpšaitė,

žurnalo JŪRA MOPE SEA leidėja nuo 1999 m.

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt