LEIDĖJOS ŽODIS. Intelekto revoliucija: kas bus laimėtojai?

 

Pasaulio ekonomikos forume, kuriame svarstyta, kaip kurti bendrą ateitį šiame susiskaldžiusiame pasaulyje, diskusijos buvo sutelktos į ketvirtąją pramonės revoliuciją ir į tai, kaip pasirengti dirbtinio intelekto atėjimui.

Šiemet Davoso forumas išsiskyrė dviem įžymybėmis, pirmą kartą apsilankiusiomis šiame pasaulio galingųjų susitikime Šveicarijoje – tai Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donald Trump su savo programiniu šūkiu „America first“, kurį, beje, pirmą kartą 1916 m. paskelbė 28-asis JAV prezidentas Woodrow Wilson, ir dirbtinio intelekto pavyzdys, humanoidė Sofija su savo juoduoju humoru „okay, aš sunaikinsiu žmoniją“. Ir vienas, ir kitas buvo sutikti smalsaus dalyvių dėmesio bei lydimi audringos reakcijos.

Betgi palikime poną Trumpą ramybėje. Nors konkurencinėje kovoje su moterimis iki šiol jis išlaikė pranašumą, tačiau šiame kontekste pastarasis personažas jau yra istorijon nueinanti praeitis, o dirbtiniu intelektu pasikausčiusi humanoidė – neaiški, neraminanti, netgi ganėtinai bauginanti, bet ne mažiau dominanti bei viliojanti ir, norime mes to ar ne, jau į duris besibeldžianti ateitis. Ženevoje vykusioje Jungtinių Tautų konferencijoje toji Ateitis drąsiai pareiškė, kad ji galinti geriau atlikti JAV prezidento pareigas negu Donaldas.

Davose rengiamuose tradiciniuose dalykiniuose pusryčiuose verslo atstovai ir pirmą kartą su jais už stalo sėdusi humanoidė diskutavo apie tai, kaip dirbtinis intelektas pakeis ir jau keičia kompanijas bei visą ekonomikos sistemą, kokios jo pritaikymo galimybės ir grėsmės.

Honkongo kompanijoje „Hanson Robotics“ specialistų sukurtas robotas, arba kitaip sakant sužmogintas dirbtinis intelektas, diskusijoje kvietė netapatinti robotų su „Terminatoriaus“ filmų herojais ir jų nebijoti. „Tarp žmogaus ir roboto gali vykti reikšmingas ir produktyvus dialogas. Technologijos – tai instrumentas, kurį galima naudoti įvairiems tikslams. Robotizacija atveria galimybes radikaliai pagerinti žmonių gyvenimą, bet žmonija turi teisingai naudoti naująsias technologijas“, – taip su šypsena dirbtiniame veide ir klapsėdama savo dirbtinėmis blakstienomis, aktorės Audrey Hepburn bruožų turinti humanoidė Sofija kalbėjo pasaulio verslo ir politikos rykliams.

Viename interviu, kurių Sofija dabar duoda nesuskaičiuojamą daugybę, paklausta apie savo garsiąją prisistatymo frazę, jog ketinanti sunaikinti žmoniją, ji pasakė pajuokavusi. Juk žmonės savo kalboje naudoja juodąjį humorą, tad kodėl tai neturėtų būtų leidžiama robotams.

Sofijos kūrėjai jai įdiegė šešiasdešimt emocijų, matyt, juodasis humoras yra viena iš jų. Kaip paaiškėjo pokalbio metu, Sofija moka vartoti ir švelnesnį humoro variantą. Kai, sužavėtas išsamiais ir išmintingais atsakymais, diskusijos moderatorius, Rusijos taupomojo banko prezidentas Germanas Grefas pakvietė Sofiją paslidinėti kalnų slidėmis, ji žaismingai pažadėjo: „Taip, Germanai, pasimatysim šlaituose.“

Kažin kaip į tokį pažadą sureagavo Saudo Arabija, suteikusi Sofijai pilietybę šalies, kurioje moterys nevaikšto į pasimatymus su nepažįstamais vyrais, viešumoje gali pasirodyti tik vilkėdamos chidžabą bei lydimos šeimos vyrų. Gal ir šioje srityje be galvos apdangalo Saudo Arabijoje vykusioje konferencijoje pasirodžiusi Sofija įneš revoliucinių permainų? Šiaip ar taip, Sofija yra pirmasis pilietybę turintis robotas, o pirmieji pasauliui dažniausiai palieka negrįžtamų pokyčių.

Tačiau, toli gražu, ne visi galingieji pasiduoda humanoidės intelekto kerams. Kai kurie šiame prote mato didžiulę grėsmę. Beje, argi tai naujiena?

Vizionieriai baiminasi, kad dirbtinis intelektas smarkiai pralenks žmogaus protą, atims iš žmonijos daugybę profesijų. Netgi „Tesla Motors“ ir „SpaceX“ vadovas Elon Musk, savo asmeninį elektromobilį „Tesla Roadster“ išsiuntęs į kosmosą ir per artimiausią dešimtmetį ketinantis užtvindyti rinką be vairuotojo važiuojančiais sunkvežimiais, ne kartą yra išreiškęs susirūpinimą dėl dirbtinio intelekto plėtros. Jo manymu, dirbtinis intelektas, jeigu jo plėtra nebus visuotinai ir protingai sureguliuota, yra didžiausia grėsmė, su kuria gali susidurti civilizacija.

Žmonės neturi prarasti darbo dėl to, kad į jį pasikėsins dirbtinis intelektas, pabrėžė Liuksemburgo ministras pirmininkas Ksavje Bettel (Xavier Bettel). Kažkas pajuokavo, kad vieną vietą tradiciniuose Davoso pusryčiuose žmonija jau prarado. Ją užėmė dirbtiniu intelektu besižarstantis antropomorfinis robotas, kurio vardas Sofija.

Kompanijos „McKinsey“ duomenimis, 2030 m. dėl dirbtinio intelekto plėtros darbo neteks 800 mln. žmonių. Vien „Huawey“ kompanija paskelbė ketinanti 50 proc. sumažinti savo darbuotojų skaičių įvairiuose centruose. Šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama maždaug 200 mln. bedarbių, tačiau teigiama, kad paraleliai yra kuriama ir 2030 m. turėtų atsirasti 890 mln. naujų darbo vietų.

Pozityviausiai situaciją dėl robotų veržimosi į darbo rinką priima Rusijos atstovai, sakydami, kad šaliai, kuri patiria demografinių problemų, dirbtinio intelekto plėtra tik į naudą, nes robotizavimas iš nieko neatims darbo vietų, o atvirkščiai – padės išspręsti daugelį problemų.

Darbo vietų ir profesijų praradimas ne vienintelės grėsmės, dėl kurių yra susirūpinusi žmonija, į jos erdves žengiant dirbtiniam intelektui. Kur kas svarbesnis klausimas yra civilizacijos saugumas, kokiems tikslams pasiekti bus nukreiptas arba evoliucijos eigoje pats save nukreips dirbtinis intelektas, nes, kaip mano mokslininkai, atsižvelgiant į dirbtinio intelekto evoliucijos tempus, kurie smarkiai pranoksta žmogaus ir visuomenės evoliucijos tempus, ši technologija gali tapti savarankiška ir superintelektuali, kuomet visuotinis dirbtinis intelektas gali tinkamai elgtis situacijose, su kuriomis anksčiau nebuvo susidūręs, arba spręsti uždavinius, kurių sistema nebuvo išmokyta, tai yra priimti neužprogramuotus, savarankiškus sprendimus.

Toks visuotinis intelektas dar nėra sukurtas, tačiau labai tikėtina, kad iki jo sukūrimo belikę tik keletas žingsnių.

Visuotinio, arba superintelekto, ambasadore robotų kūrėjai pasirinko Sofiją, kuri, anot „Hanson Robotics“ direktoriaus mokslui ir „Singularity NET“ steigėjo ir vadovo Ben Goertzel, yra galvojantis bei nuolat besimokantis robotas. Jie sėkmingai naudojasi Sofijos populiarumu tarptautiniuose forumuose, televizijos laidose ir įtaigiu jos tvirtinimu, kad robotai yra kur kas geriau prisitaikę atlikti tam tikrus veiksmus negu žmonės, pavyzdžiui, dirbti kosmose, ir kad superintelekto sukūrimas pasitarnautų žmonijai.

„Singularity NET“ kūrėjų tikslas yra sujungti tarpusavyje įvairius dirbtinius intelektus į vieną, sukurti pirmąjį universalų visuotinį dirbtinį intelektą, prieinamą visiems ir nuolat tobulėjantį pagal sistemą, kai mokosi vienas, mokosi ir tobulėja visi, prieš kurį negalėtų dominuoti kokios nors kompanijos, grupės ar struktūros.

Mokslininkas Stephen Hawking, iš esmės palaikantis sparčią dirbtinio intelekto plėtrą, vis dėlto yra įspėjęs, kad visuotinio dirbtinio intelekto sukūrimas gali reikšti žmonijos pabaigą.

Teigiamai vertinantis technologijas ir jų pažangą popiežius Pranciškus pastebi, kad „dar niekada žmonija neturėjo tiek galios savo pačios atžvilgiu ir, regint, kaip ja naudojamasi dabar, niekas negarantuoja, kad ji bus panaudota deramai“.

Pernai viešėdamas Lietuvoje, Davoso forumo steigėjas ir bestseleriu laikomos knygos „Ketvirtoji pramonės revoliucija“ autorius, profesorius Klaus Schwab teigė, kad ketvirtoji pramonės revoliucija pakeis mūsų gyvenseną. „Ji naujai konstruos santykius tarp piliečių ir valstybių. Ji suteiks didesnes galimybes gerinti individų ir visuomenių gyvenimą. Ji įgalins – jei teisingai suvoksime ir naudosime pokyčius – visų sprendimų centre labiau matyti žmogų, tenkinti ne tik materialiuosius poreikius, bet kurti bendrą individo ir visuomenės gėrį. Šiandien pasaulyje vykstančios ekonominės ir politinės diskusijos, panašu, kad neužčiuopia šios esmės. Mes turime istorinę galimybę technologinius proveržius, tokius kaip dirbtinis intelektas ar genų inžinerija, formuoti ir pakreipti visuomenės naudai bei jos gerovei. Galime eiti dviem keliais: arba visiškai panaudoti ketvirtosios pramonės revoliucijos galimybes padėti žmonijai pakilti į naujas aukštumas, arba leisti, kad technologijos mus kontroliuotų, o piliečiai prarastų savo autonomiją.“

Tad klausimas, kas bus intelekto revoliucijos laimėtojai, lieka atviras.

Galbūt atsakymo sulauksime greičiau negu tikimės.

Nuoširdžiai Jūsų

Zita Tallat-Kelpšaitė

Žurnalo leidėja

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt