Europos verslas vis aktyviau investuoja Irane

%2019 %02 %23

 

Rinkų analitikai pastebi, kad prieš metus panaikinus sankcijas, vis daugiau gamintojų bando žengti į Irano rinką ir tam yra priežastis – šiuo metu, kol užsienio prekyba tebėra atsigavimo stadijoje, laikas investuoti ir vystyti verslą Irane – pats palankiausias. Nebijoma net nenuspėjamos JAV Prezidento Donaldo Trumpo politikos Vidurio Rytų regione – Europos verslas vis aktyviau eksportuos savo prekes į Iraną.

Senovės civilizacijos lopšys – Iranas yra vienintelė valstybė pasaulyje besiribojanti ir su Kaspijos jūra, ir su Indijos vandenynu. Maža to, būtent Iranas yra turtingiausia dujų išteklių savininkė pasaulyje ir ketvirta didžiausia naftos ištekliais valstybė. Pernai Irano importas augo iki 15 mlrd. USD trečią ketvirtį nuo 12 mlrd. USD per 2 ketvirtį. Vidutiniškai importas Irane augo iki 21 mlrd. USD nuo 1974 m. iki 2016 m., pasiekus rekordines 75 mlrd. USD aukštumas 4 ketvirtyje 2010 metais ir rekordines 5 mlrd. USD žemumas 4 ketvirtyje 1974-aisiais.

 

Importas augo pagerėjusių tarptautinių santykių dėka

Augantis importas signalizuoja pozityvų prekybos atsigavimą. Pernai daugiausiai importuota neelektroninės technikos (17% nuo viso importo), geležies ir plieno (14%), chemijos ir susijusių gaminių (11%), transporto priemonių (9%) ir elektroninės technikos, įrankių ir buitinių įrenginių (7%). Pagrindiniais Irano prekybos partneriais išlieka Jungtiniai Arabų Emyratai (31% viso importo) ir Kinija (17%). Taip pat Iranas gausiai prekiauja su Pietų Korėja, Turkija ir Vokietija. Sudarius beprecedentį Irano, Rusijos ir Sirijos valstybių aljansą, siekiantį pažaboti teroristinės grupuotės ISIS nusikalstamą veiklą Vidurio Rytų regione, ekspertai taip pat pastebi pagerėjusius Irano prekybos ryšius su Rusija.

„Rusija ir Kinija sudarė politinę partnerystę su Iranu, taip leidus Rusijai naudotis Irano oro uostais, organizuojant karinius antskrydžius prieš ISIS Sirijoje. Ši partnerystė taip pat akivaizdžiai sustiprino Irano ryšius su Europos valstybėmis. Europa daugiau taip atkakliai nebeseka JAV politika ir demonstruoja susidomėjimą ekonominių ir politinių santykių su Iranu stiprinimu. Pernai, sausio 16 dieną, Europos Sąjunga panaikino su branduolinių ginklų rezervu susijusias sankcijas prieš Iraną. Jei dabartinis JAV Prezidentas Donaldas Trumpas pradėtų naujas sankcijas prieš Iraną, ES vargu ar jas palaikytų“, - sako Mohammadas Sadeghikhorabadi, Vidurio Rytų rinkų patarėjas šveicarų bendrovėje AsstrA Forwarding AG.

M. Sadeghikhorabadi teigia, kad dabartinis metas idealus siekiant augintį kapitalą stiprios Irano vidaus ekonomikos ir atsigaunančios užsienio prekybos dėka. Užsienio produkcija šiuo metu mėgaujasi aukšta paklausa daugelyje pramonės sričių.

„Yra daugybė sektorių, kuriuose užsienio investicijos susilauktų reikšmingos finansinės grąžos – ypač sunkioji ir lengvoji pramonė, metalurgija ir energetika“, - sako M. Sadeghikhorabadi.

 

Stiprus pramonės pamatas

Iranas didžiuojasi stipria, diversifikuota ekonomika ir neseniai sukurtais tarptautiniu mastu prieinamais investiciniais fondais, siekiantiems plėsti verslą Irane. Panaikinus Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos sankcijas, 2006-2010 m. laikotarpiu tarptautinė prekyba ėmė sparčiai augti. Norintiems investuoti į Iraną ar renkantis šią šalį kaip naują eksporto rinką, gali pasirodyti, jog augantis šios šalies gerovė laikosi vien didžiausio pasaulyje dujų rezervo dėka, tačiau tai klaidinantis įsitikinimas. Naftos ir dujų pramonė sudaro vos 10% Irano BVP. Automobilių, metalurgijos, žemės ūkio ir technologijų sektoriai yra pagrindinė šalies ekonomikos varomoji jėga, todėl šalies ūkis laikytųsi stabiliai net jei naftos ir dujų ištekliai Irane būtų visiškai išsemti.

Šiuo metu Kinija ir JAE yra pagrindiniais Irano prekybos partneriais, po jų seka ES. Svarbu pažymėti, jog iki sankcijų, būtent ES buvo pagrindine Irano prekybos partnere, todėl tikimasi glaudesnių ekonomikos ryšių jau artimoje ateityje. 2015 m. ES prekybos Irane balansas siekė 5.2 mlrd. EUR, o eksportą sudarė beveik 6.5 mlrd. EUR vertės prekės. Sunkiosios pramonės ir transporto, chemijos ir gamybos įrengimai sudarė didžiąją eksporto į Iraną dalį. Be to, per 2015 m. ES importavo daugiau nei 1.2 mlrd. EUR vertės Irano prekių, iš kurių daugumą sudarė kuras, chemija ir maisto prekės.

 

Privalumai vystant verslą post-sankcijiniame Irane

AsstrA Associated Traffic AG ekspertai identifikavo 5 pagrindinius verslo plėtros Irano rinkoje privalumus:

· Atleidimas nuo mokesčių pirmiems 20 metų, verslą įsteigus laisvojoje prekybos zonoje.

· Laisvas kapitalo tekėjimas į ir iš Irano.

· Stipri įstatyminė bazė, sauganti užsienio investicijas.

· Iš dalies pagamintų prekių išvežimas iš laisvosios prekybos zonos atleidžiamas nuo muitų prievolių.

· Muitų prievolių panaikinimas importui ir eksportui iš laisvosios prekybos zonos.

AsstrA įkūrė savo atstovybę ir patikimą partnerių tinklą Irane. M. Sadeghikorabadi pažymi, kad kartu su krovinių pervežimo ir logistikos sprendimų, AsstrA teikia krovinių draudimo ir konsultavimo prekybos Vidurio Rytų regione klausimais paslaugas.

„Dirbdami tiesiogiai iš Irano, galime lengvai ir greitai organizuoti krovinių konsolidacijos, muitų dokumentacijos, maršrutų optimizacijos ir krovinių pristatymo „nuo durų iki durų“ veiklą. Tik veikiant iš šalies vidaus, o ne per atstumą galima garantuoti saugų krovinių pristatymą Irane – vietinės kultūros ir verslo subtilybių išmanymas – Vidurio Rytų rinkoje yra būtinybė“, - įspėja M. Sadeghikorabadi.

Vidurio Rytų rinkų patarėjo teigimu, tiekimo grandinės vis dar atsigauna po sankcijų keltų nuostolių, todėl net praėjus metams po jų panaikinimo, vis dar atkurtos tik kelios jūrinių konteinerių linijos. Todėl, Europos krovinių apyvarta Irane vis dar auga lėtai, o Azijos eksportas į Iraną – auga greitai, taip keliant optimistines užsienio investuotojų, tebesvarstančių savo galimybes Irane, nuotaikas. Būtent Irano verslo klimato specifika lemia užsienio įmonių poreikį plėstis į šią rinką per šalies viduje veikiančius logistikos ir komercijos partnerius.

 

AsstrA Forwarding AG

 

Žurnalas JŪRA leidžiamas nuo 1935 m.

Tarptautinis verslo žurnalas JŪRA MOPE SEA leidžiamas nuo 1999 m.

Pirmasis Eurazijoje leidžiamas keturiomis kalbomis: anglų, kinų, rusų, lietuvių


Adresas:

Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“
Minijos g. 93
, LT-93234 Klaipėda, Lietuva
Tel./faks. +370 46 365602
El.paštas: news@jura.lt
www.jura.lt

 


Leidėjas:

UAB Jūrų informacijos centras


Žurnalas „JŪRA“ leidžiamas nuo 1935 m.
Tarptautinis verslo žurnalas „JŪRA MOPE SEA“ leidžiamas nuo 1999 m.

ISSN 1392-7825

2017 © www.jura.lt